Minecraft Sunucunuzda Performansı Artırın

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Eğer sunucunuzda çok lag oluyorsa, saldırılar oluyorsa ve TPS düşük çıkıyorsa bu yazımızı okuyarak performansı artırabilirsiniz.


Minecraft, Mojang tarafından geliştirilen ve açık dünyada istediğinizi yapabildiğiniz bir oyundur. İster hayatta kalmaya çalışın, ister şehir kurun, ister macera yaşayın. Eğer bir sunucunuz var ve oynarken sorunlar yaşıyorsanız bu konuda çözmenize yardımcı olacağız.

Sunucuma Saldırılar Oluyor. Ne Yapmalıyım?

Bunun için 2 yöntem önereceğiz. İlk yöntem olarak sunucunda eğer AuthMe var ise şanslısın. Yok ise kurmalısın. AuthMe config dosyasında saldırı yapan ülkelerin ülke kodlarını gerekli yere ekledikten sonra artık saldırılar azalacak ve sunucun çökmeyecek. Saldırı yapsalar bile koruma başlayacağı için bir zaman sonra vazgeçecekler. Eğer dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla oynayacaksan yani uluslararası bir sunucuya sahipsen aşağıdaki yöntemi denemelisin.

İkinci yöntem ise hub sunucu kurmak. Bungeecord sunucu kurarak çakma lobi sunucusu açabilir, bot sunucuların ana sunucuya girmemesini sağlayabilirsin. Eğer çökme olursa sadece çakma lobide çökme olur ve otomatik başlatma ile yeniden başlatabilirsin. Birden çok çakma lobi kurarak daha optimize bir sunucu haline getirebilirsin fakat kullandığın sistemin özellikleri yüksek olmalı.

AlphaChest Eklentisi Lag Yapıyor

Eğer AlphaChest eklentisi kayıt ederken lag yapıyorsa bu yazımız tam size göre. AlphaChest’in çalışma mantığının güzel olmadığını söylememiz gerek. Çünkü tüm sandıkları kayıt ettiği için kısa süre sunucuyu etkileyebiliyor. Sandık sayısı arttıkça anlık gecikmeyi de artıracaktır.

Bu sorunu çözmek için birkaç yöntem önereceğiz. İlk olarak gereksiz ve boş sandıkları kaldırınız. Bu sayede sandık sayısı azalacak ve daha verimli bir sistem olacak. Sonrasında kayıt süresini artırın. Eğer 5 veya 30 dakika ise 1 saate yani 60 dakikaya çıkarın. Sürekli kayıt yapmayacağı için daha az etkileneceksiniz.

Son yöntem ise biraz daha profesyonel. Açık kaynak kodlarına girip kendinize göre düzenleyin. Örneğin kullanıcı çıkış yaptığında veya aktif iken kaydetsin. Diğer bir sistem ise anlık kaydetme yöntemi. Yani kullanıcının değişiklikleri hemen kayıt edilecek. Bu sayede tüm sandıklar kayıt edilmeyeceği için daha yüksek performans alacaksınız.

Raporları İnceleyin

Eğer düzenleme yaptıysanız veya sunucunuza lag giriyorsa Timings raporlarını inceleyebilir ve sunucunuza lag yapan eklentiyi öğrenebilirsiniz. Timings, sunucunuzun performansı hakkında size veriler sunar.

Timings Nedir?

Hatalı Eklentileri Kaldırın

Sunucunuzda çalışmayan ve hatalı eklentileri tespit edin. Bu eklentiler konsolda bazen hata verebilir veya gereksiz olarak sunucunuzda durabilir. Bundan dolayı bu eklentileri kaldırmalısınız. Bu sayede daha az hata ve daha optimizasyonlu bir sunucuya sahip olacaksınız.

Eğer hata tespit ettiyseniz bazı eklentilerin hatalarını çözebilirsiniz. Konsolda verdiği hatayı inceleyin, ona göre işlem yapın.

Tasarruflu Olun

Gereksiz verileri silin ve daha verimli bir sunucuya sahip olun. Örneğin eski kullanıcı verilerini arşive taşıyabilir ve bu sayede performansı artırabilirsiniz. Eğer yedekleme yapıyorsanız hızlı yedekleme yapmanıza yardımcı olacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.