Minecraft’ın Tarihi

Bu içeriğimizde size Minecraft’ın 10. yıl kutlamalarına özel Mojang ekibinin hazırladığı içeriği anlatacağız.


Minecraft, 2009 yılından beri gelişen bir oyun. Mojang ise 10. yıl dönümü üzerine özel kutlamalar yapma kararı aldı ve birçok etkinlik düzenledi. Örneğin Minecraft’ın tarihi, 17 Mayıs’ta gelecek olan sürpriz, özel harita ve daha fazlası.Bu içeriğimizde ise size Minecraft kutlamaları kapsamında Minecraft’In 2009’dan 2029’a kadar olan gelişimlerinden bahsedeceğiz. Evet yanlış duymadınız 2029’a kadar olan gelişimleri.

2009 Minecraft henüz yeni doğmuştu fakat çok basit bir haldeydi. Birkaç blok, dümdüz bir arazi ve çevrede çılgınca koşan Steve görünümlü botlar.

2010 Üretim sistemi gelen oyun artık daha da gelişti. Daha düzgün araziler ortaya çıktı. Mağaralar eklendi. Bazı işlevsel özellikler de bu zamanlarda eklendi. MINECON’un doğuşu bu yıl gerçekleşti. Washington’da gerçekleşen MINECON ile Minecraft’ın geleceği, ilginç hikayeler ve daha fazlası konuşuldu.

2011 Oyunun ilk IOS sürümü bu yıl yayınlanmıştı. MINECON bu sefer Las Vegas’ta gerçekleşti.

2012 Minecraft artık Xbox 360 platformunda. Bu yıl cadılar, yarasalar, zombi köylüler ve çürümüş iskeletler Minecraft’a eklendi. Blokların kalitesi artırıldı.

2013 Üstüne binip turlayabileceğiniz hayvan olan at artık oyunda mevcut idi. Ayrıca bu yıl Minecraft dünyası çok değişmişti. Büyük dünya güncellemesi ile yeni biyomlar ve özellikler eklendi. Minecraft artık PlayStation 3 konsolunda mevcut idi.

2014 Microsoft, Mojang’ı satın aldı ve Minecraft artık Microsoft’un bünyesine katıldı. Bu yıl ayrıca PlayStation 4, PS Vita ve Xbox One platformlarında Minecraft yayınlandı. Bu yıl yine birçok blok ve özellik eklendi.

2015 Minecraft’ın hikaye modu bu yıl piyasaya sunuldu. Ayrıca Minecraft Wİİ U konsolunda oynanmaya başlandı.

2016 Minecraft’ın eğitim sürümü ile artık öğrenciler bu sürümde eğitim almaya başladılar. Kutup ayıları da bu yıl oyuna eklendi.

2017 Minecraft, artık Nintendo Switch için oynanabilecek durumda idi. Minecraft’ın Ada romanı piyasaya sürüldü. Platformlar arası oynama özelliği ile JAVA sürümü hariç Xbox One, PC, IOS, ve Android sürümleri ile birlikte oynama desteği getirildi. PC derken mağaza uygulamalarını kast ediyoruz.

2018 Bu yıl artık Nintendo Switch ile de diğer platformlarla birlikte oynama özelliği eklendi. Çift ekran desteği ile daha geniş bir dünyaya kapılarınızı açtınız. Su altı güncellemesi ile okyanuslar artık daha canlı hale geldi.

2019 Bu yıl yayınlanan köy yağma güncellemesi ile oyun tarihin en büyük güncellemesini aldı. Yüzlerce yeni blok, performans optimize, binlerce hata düzeltmeleri, yeni özellikler, yeni eşyalar ve canlılar gibi birçok değişime gidildi. Ayrıca doku paketi ve ana ekranda güncellemeler yapıldı.

2029 Mojang, zamanda yolculuk yapmayı da ihmal etmedi ve Microsoft’un 2029 yılındaki ofisine gitti. Burada Minecraft’ın mars sürümünün yayınlandığını gören ekip bunu hemen zaman tüneline eklediler.

Minecraft’ın 10. yıl etkinlikleri devam ediyor. Önümüzde 17 Mayıs’ta açıklanacak sürpriz 2 güncelleme var. Biz de Minecraft oyuncuları gibi bu haberi bekliyoruz. Yeni sürpriz güncellemelerde neler olacak zamanı gelince göreceğiz. İyi Günler 🙂

Bir önceki makalemiz olan Mojang 17 Mayıs'ta Ne Duyuracak? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Mucosoft : ."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.