1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mixed Reality Nedir?

Mixed Reality Nedir?

Mixed Reality Nedir?

Hiç Matrix filmindeki gibi yaşayabileceğinizi düşündünüz mü? Veya uzaktaki bir arkadaşınızla canlı canlı sohbet edebileceğinizi?


Biliyorsunuz ki sanal gerçeklik ile farklı bir dünyanın kapılarını açıyoruz ve orada bir sanal dünyanın içerisinde eğleniyoruz, geziyoruz veya oyunlar oynuyoruz. Peki gerçek bir dünyada sanal objelerle etkileşimde olmayı düşündünüz mü? Belki Microsoft’un, Google’ın veya diğer şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini görmüş olabilirsiniz. Yavaş yavaş çalışmalar yapılıyor bu konuda. Belkide gelecekte uzaktaki bir arkadaşınızla yanyana görüşebilecek, sinemaları daha gerçekçi izleyebileceksiniz. Oyunları içinde yaşayacak ve sanal dünyanızı hareket ederek geliştireceksiniz.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Kullanıcıların yapay bir dünyada etkileşime girdiği sisteme denir. Karma gerçeklik ile karıştırılmamalıdır.

Mixed Reality Nedir?

Türkçe olarak karma, karışık veya karmaşık gerçeklik diyebildiğimiz bu sistemde gerçek bir dünyada sanal objelerin birleşmesi ve bu objelerle etkileşime geçilmesine denilen sistemdir.

Mixed Reality Hakkında Bazı Örnekler

Karma gerçeklik konusunu anladığınıza göre şimdi birkaç örnek verelim:

  • Bir sabah kalktığınızda yanınızda sizi kaldıran bir robot asistanınız var. Sizinle konuşuyor ve size yardımcı oluyor. Daha iyi bir planlama ve düzen içinde yaşamanızı sağlıyor. Bununla beraber yaşamınızı sürdürüyorsunuz. Kahvaltı yapacaksınız ve size bazı öneriler sunuyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki bu robot sizinle beraber takılıyor, yani havada uçuyor. Kahvaltınızı yaptınız hatta robotta kendi sanal malzemeleri ile beslendi, bu da gerçekçiliği artıracaktır. Daha sonra arkadaşlarınızla ve diğer robotlarla görüştünüz. Bir parkta buluştunuz ve robotlar kendi aralarında eğlenirken siz de arkadaşlarınızla eğlendiniz.
  • Bir sinema filmine gittiniz. Sinema filmine girdiniz ve kendinizi filmin içinde gördünüz. Bir de korku ve gerilim filmi olursa neler yaşayacağınızı şimdiden hesap edebiliyorsunuz. Sinema başladı ve siz sinemanın içindesiniz. Kısacası daha gerçekçi ve içinde yaşayacağınız sinemalar ortaya çıkacak.
  • Bir oyun oynuyorsunuz. Oyunun içine girdiniz ve kendinizi bir anda Minecraft dünyasında buldunuz. Minecraft oyununda siz yürüyerek geziyorsunuz ve binalar inşa ediyorsunuz. Hatta buradaki bazı objeleri kendi dünyanıza taşıyıp masanıza koyabiliyorsunuz.

Gelecekte bu teknoloji nereye doğru gider, nasıl gelişir, neler olur bilinmez ama insanların teknoloji içinde kendini kaybetmemesi için dikkat etmesi gerek.

Bir önceki makalemiz olan Disket Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap