1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknoloji
  3. Mobil Abone Sayısı Türkiye Nüfusunu Aştı

Mobil Abone Sayısı Türkiye Nüfusunu Aştı

Mobil Abone Sayısı Türkiye Nüfusunu Aştı

Mobil abone sayısı geçen yılın aynı döneminde 77,8 milyon sayısında iken bu sene 80,6 milyona ulaştı ve Türkiye nüfusunu geçmiş oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, BTK tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu”nu ayaptığı basın toplantısında açıkladı. Rapora yansıyan verilere göre mobil hat kullanıcılarının toplam sayısı 80 milyonu da aşarak büyük eşiğe ulaştı.

Mobil operatörlerin de bu yılın son dört ayında 16 milyar lira gelir sağladı. 2,3 milyar lira düzeyinde de mobil iletişim yatırımı yapıldı.

Mobil abone kullanıcısı 80 milyonu geçmişken sabit telefon kullanıcısı sayısı da 11.5 milyon düzeyinde kaldı. Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşmasının ardından evlerde sabit telefon kullanım oranı iyice düşmüş oldu.

Öte yandan yüksek erişim hızını sağlayan 4.5G kullanıcı sayısı da 38,7 milyon olduğu açıklandı. Yani mobil cihaz kullanan vatandaşların 48%’si 4.5G hizmetinden faydalanıyor.

Mobil cihazlardan aylık ortalama 4,7 GB internet kullanımı yapılıyor. 4.5G kullanıcıları ise aylık ortalama 7,6 GB kullanımla dikkat çekiyor.

Kaynak: AA

Bir önceki makalemiz olan 2018'de Teknoloji Dünyasına Damga Vuran Olaylar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap