Mojang, Minecraft’ın Gerçekçiliğini Artırıyor

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

NVIDIA ile anlaşan Mojang, 2 yeni duyuru ile Minecraft’ı daha gerçekçi bir oyun haline getireceğini açıkladı.


Mojang ekibi, NVIDIA ile yaptığı ortaklığı açıklayarak Minecraft için ışın izleme teknolojisi ekleneceğini duyurdu. Diğer bir duyuru ise “Render Dragon” adlı yeni oyun motoru.

Işın İzleme Teknolojisi

Bildiğiniz üzere “Ray Tracing” veya “Işın İzleme” teknolojisi, oyunlardaki ışıklandırma ve gölgelerin daha gerçekçi gözükmesini sağlar. Işığın geliş yönüne göre aydınlatma sağlar. Örneğin normal bir ışıklandırma olan oyunda performans açısından ışıklandırma her yere dengeli bir şekilde yayılır veya ilerledikçe yavaş yavaş azalır. Fakat performans tutkunu daha güçlü sistemlerin rahatlıkla kullanabileceği ışın izleme teknolojisi ile ışığın geliş açısı, gerçekçi bir şekilde yansıyacak. Örneğin güneş sağ taraftan vuruyor ise o taraftan vuracak ve vurduğu yer daha aydınlık olacak. Gölgeler ve aydınlatma daha gerçekçi bir şekilde gözükecek.

Mojang ekibi, NVIDIA ile yaptığı ortak anlaşma ile oyuna RTX özelliği ekleyecek. Bu sayede isteyen oyuncular ayarlar kısmından bu özelliği açarak oyunu daha gerçekçi ışıklandırmalar ve gölgeler ile oynayabilecek. Bu özelliğin daha çok fotoğrafçılık ve video çekim için işe yarayacağını düşünüyoruz.

Render Dragon

Mojang’ın yeni oyun motoru Render Dragon, ışın izleme, grafik iyileştirme, performans yükseltme gibi çeşitli özellikleri sağlayacak. Yani önümüzdeki sürümlerde daha kaliteli bir Minecraft göreceğiz. Işın izleme teknolojisini her cihaz desteklemese bile Mojang ekibi, grafiklerin kalitesinin artacağı, performansın yükseltileceğini belirtti.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.