1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

NASA lazer ile veri gönderecek

NASA lazer ile veri gönderecek
0

NASA lazer ile birlikte uzaya veri gönderecek. Kuruluş, atmış olduğu bu adım ile birlikte farklı bir şeyi test etmiş olacak. Olay yakın zamanda gerçekleşecek.

Uzaydan dünyaya hızlı bir şekilde veri gönderme sistemleri gelişmeye devam eden bir teknoloji olmakta. Bu doğrultuda NASA, geliştirmiş olduğu yeni bir sistem ile uzaydan dünyaya lazeri kullanarak veri göndermeyi düşünüyor. Lazer kullanılarak dünyaya iletilecek olan verilerin yüksek hızda olduğu da bilinen bir diğer bilgi.

Google robot temizlikçi çalıştırmaya başladı

NASA lazer kullanarak veri gönderecek

NASA, geliştirmiş olduğu yeni bir teknoloji ile birlikte lazer kullanarak uzaydan uydu aracılığı vasıtasıyla dünyaya veri ışınlamayı hedefliyor. 4 Aralık’ta bu sisteme sahip olan aracın uzaya fırlatılacağını belirten NASA, lazer ile veri göndermenin çok hızlı bir teknoloji olduğundan da söz ediyor. Bazıları dünyaya lazer ışınları göndermek konusunda endişelere kapılabilir. Özellikle tehlikeleri konusunda bazı düşünceler kişinin aklını karıştırabilir. Şunu belirtmeliyiz ki buradaki lazer kızılötesi olarak yani radyo frekansı yayarak verileri tek bir alana yönlendiriyor. Yani lazer ışını diğer insanlar tarafından görülmüyor.

NASA lazer

NASA, yapmış olduğu bir diğer açıklamada bu teknolojinin veri aktarımının daha hızlı olması için yapıldığını ve şu anda kullanılan teknolojilerin yavaş kaldığını ifade etti. Buna ek olarak aracın Dünya gezegenine saniyede 1.2 Gbit veri aktarımı yapacağı da söyleniyor. Görünmez kızılötesi lazerler ile dünyaya iletilecek olan veriler sayesinde eskisinden daha iyi bir veri aktarımına sahip olunacakken bununla birlikte gelecekte bu teknolojinin daha uzak mesafelerden hızlı bir şekilde veri aktarımı gerçekleştirmek amaçlı da kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Yorum Yap