NASA’nın Mars Projesinde Türklerden Yoğun İlgi

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

NASA, Mars’a İsmini Gönder projesi ile Türkiye’den yoğun bir ilgi aldı. Peki diğer ülkelerde ne kadar katılım oldu?


NASA, 2020 yılında Mars’a göndereceği uzay aracı için Marsa İsmini Gönder projesini başlattı. NASA’nın web sitesinden isminizi yazarak temsili bir bilet alabiliyorsunuz. Sonrasında bu bilet 2020 yılında NASA’nın Mars’a göndereceği uzay aracının içinde gidiyor.

Şu ana kadar 5.2 milyonun üzerinde katılım alan projede Türkiye’den 2.2 milyonun üzerinde katılım sağlandı. Türkiye’den sonra 2. sıraya 600.000’e yakın katılım sağlayan ve milyarlarca nüfusu bulunan Hindistan yer almaktadır. Türkiye’deki katılım, 2. sıradaki ülkenin neredeyse 4-5 katına eşdeğer.

Eğer diğer haber sitelerinde ve videolarda Türkiye’nin katılımı ile ilgili hep farklı değerler gördüyseniz hala aktif olarak katılımların devam ettiği ile ilgilidir. 2 gün önce 1.2 milyon, dün 1.6 milyon civarında iken bu gün 2.2 milyonu aşmış durumdadır. Biz bu haberi yaptıktan sonra siz bakana kadar daha da yükselmiş olabilir.

 

NASA Türkiye’nin Yoğun Katılımı Hakkında Ne Dedi?

NASA, konu hakkında Türklerin yoğun ilgisinden dolayı memnun olduklarını, NASA’nın ilk kadın astronomlarından birinin de Türk astrofizikçi Dilhan Eryurt olduğunu açıkladı. Ayrıca sitesinde ve sosyal medya hesaplarında insanların katılmaları için projeyi kullanıcılarına hatırlattı.

Eğer sizde NASA’da isminizi yazdırmak ve Mars’ta adınızın olmasını istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.