1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

NASA’nın Yeni Aracı Mars’a İnmek Üzere

NASA’nın Yeni Aracı Mars’a İnmek Üzere
0

NASA’nın InSight adlı aracı, Türkiye saati ile 22.45’te Mars’a iniş yapacağı planlanıyor. NASA, internet üzerinden bu yayını canlı olarak yayınlayacak.

Mars’a gönderilmek üzere yaklaşık 6-7 ay önce fırlatılan uzay aracı artık hedefine ulaşmak üzere. NASA, uzay aracını Mars’a sorunsuz bir şekilde indirmek için çok çaba harcıyor. NASA, InSight uzay aracının Mars’ın yüzeyine indikten sonra fotoğrafların yayınlanmaya başlayacağını bildirdi. Canlı yayını ve InSight hakkında verilen bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

InSight Hakkında

Mars topraklarında araştırma yapmak ve verileri göndermek için görevine başlayan InSight, 5 Mayıs 2018 tarihinde Dünyadan fırlatılmıştır. 26 Kasım 2018 yani bu gün Mars topraklarına iniş yapacağı planlandı. Türkiye saati ile 22.45’te Mars’a iniş yapacağı belirtilmiştir.

NASA’nın neden tekrardan bu bölgeye araç gönderdiğinin sebebi ise henüz araştırılmayan kısımların olması olarak açıklanıyor. Yeni uzay aracı ile özellikle yer altı inceleme çalışmalarına devam edecek olan NASA, bize yeni bilgiler paylaşacak. Yani NASA’nın amacı, Mars’ın iç yapısı ve süreçlerini araştırarak evrimsel oluşumunu incelemek.

Mars Hakkında Bilinen Bazı Gerçekler

  • Mars’a insan gönderilmek için projeler yapılmaktadır.
  • Mars’ta yaşam süren bir insanın hikayesini anlatan “Marslı” filmi çekilmiştir.
  • Mars’ta bulunan Olimpos Dağı, Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağdır.
  • Mars, Dünya’dan daha küçüktür.
  • Mars’ın 2 uydusu bulunmaktadır.
  • Bilim insanları, Mars’ın yaşanabilir gezegen olması için küresel ısınmayı Mars’a uygulamayı düşünmektedir.
  • InSight aracından önce NASA, 6 yıl öncesinde Mars’a farklı bir uzay aracı göndererek Mars’ı araştırmıştır.

Yorum Yap