1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Nokia Ay’a baz istasyonu dikecek

Nokia Ay’a baz istasyonu dikecek
0

Nokia, uzay ajansı NASA ile birlikte Ay’a baz istasyonu dikme kararı aldığını dile getirdi. Bununla birlikte bazı açıklamalar da veren firma bu projenin hedefini de açıkladı.

Uzayda yaşam, pek çok kişinin hayali olarak karşımıza çıkıyor. Bunu okuyanlar arasında uzayı keşfetmek, derinlere dalmak isteyen birçok insan olabilir. Daha önce Mars’ta yaşam kurmayı hedefleyen uzay ajansları, şimdi de Ay’da yaşam kurmak için çalışmalara başladı. Artemis projesi olarak adlandırılan bu çalışmada haberleşme sistemi de belirlendi.

En kısa zaman birimi bilim insanları tarafından ölçüldü

Nokia Ay’a baz istasyonu dikiyor

Dünya’nın uydusu Ay’ın yaşanılabilir bir uydu haline getirilmesi için çalışmalar yapan NASA, 2024 yılına kadar bu hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor. Nokia ile anlaşma içerisinde olan uzay ajansı, astronotların birbirleriyle iletişime geçebilmeleri için 4G destekli baz istasyonu dikeceğini belirtiyor. Ay’a dikilecek olan baz istasyonu sayesinde astronotlar birbirleriyle uzaktan iletişime geçebilecek, hızlı bir haberleşme gerçekleştirebilecek. Bunun yanı sıra astronotlar dünya ile iletişim halinde olabilecek.

Nokia Ay'a baz istasyonu

NASA’nın başlattığı Artemis projesi kapsamında gerçekleştirilen bu sistem, Ay’da koloni kurma ve gelişme hedefine yönelik bir çalışma içeriyor. Daha öncesinde birçok devletin bu proje hakkında görüşmeler yaptığı da biliniyor. 2017 yılında başlanılan proje halen gelişmeye devam ediyor. 2030 yılına kadar sürecek olan proje ile birlikte Ay’da yeni keşiflerin yapılması da planlanıyor.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden anında haberdar olun.

Yorum Yap