NVIDIA AD102 GPU özellikleri ortaya çıktı, işte yenilikler

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

NVIDIA AD102 GPU özellikleri

NVIDIA AD102 GPU özellikleri ve teknik detayları ile birlikte ortaya çıktı. İşte yeni ekran kartı işlemcisi ile ilgili bilinen bazı teknik özellikler.

NVIDIA, işlemci mimarisinde zaman zaman değişiklik yaparak yeni teknolojiler ve yeni gelişmeler ortaya koyuyor. Yeni teknolojilerin ve daha iyi teknik özelliklerin ortaya çıkmasıyla beraber daha kaliteli ekran kartı modelleri de piyasaya sürülüyor. Bu bağlamda NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu yeni GPU hakkında bilgiler gün yüzüne çıktı.

AMD güvenlik açığı sorunu ortaya çıktı, etkilenen işlemciler açıklandı

NVIDIA AD102 GPU özellikleri

NVIDIA RTX 40 serisi ekran kartı modelleri için hazırlanan Ada Lovelace AD102 GPU mimarisi, geliştirme aşamasını sürdürüyor. Bir önceki nesile göre oldukça iddialı görünen yeni nesil, çok iyi teknik özelliklere sahip olmakta. Bu modelin sunduğu özelliklerden birisi gücünün bir önceki nesile göre 2 katın üzerinde olması. Bir önceki nesil 36 TFLOPS iken AD102 GPU ile birlikte 81 TFLOPS mümkün olacak.

NVIDIA AD102 GPU özellikleri

Yeni GPU modeli ile ilgili söylenen bir diğer özellik bu mimarinin 18.432 CUDA çekirdeğine sahip oluşu. RTX 3090 modelinde 10.496 CUDA çekirdeği olduğunu düşündüğümüzde bu miktarın neredeyse 2 katına yakın olduğu görülüyor. Bu durum yeni ekran kartlarının oldukça güçlü bir şekilde geleceği ve oyunlarda daha yüksek performans vereceği anlamına geliyor.

Radeon RX 7000 serisi ekran kartı modelleri ile rekabet edecek olan bu mimari ile birlikte bu işlemcinin yalnızca oyuncular için değil aynı zamanda iş istasyonları ve profesyoneller için de tercih edilebileceği belirtiliyor. RTX 40 serisi ekran kartları ile birlikte gelecek olan yeni modeller için şimdilik net bir çıkış tarihi bulunmuyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.