1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. NVIDIA ekran kartı krizi tarihe karışabilir

NVIDIA ekran kartı krizi tarihe karışabilir

NVIDIA ekran kartı krizi

NVIDIA ekran kartı krizi tarihe karışabilir. Firma tarafından yeni yapılan bir açıklama, adeta bir çözüm niteliğinde sunuluyor.

Çip krizi, dünya genelini vurmaya devam ediyor. Yaşanan bu kriz ile birlikte pek çok ürüne zam gelirken bazı firmalar da üretimlerini durdurma veya azaltma kararı almıştı. Örneğin Sony, PlayStation 5 taleplerine yetişememiş ve donanım üzerinde bazı değişiklikler yapmıştı. Çip krizinden etkilenen firmalardan birisi de NVIDIA olarak yer almakta. NVIDIA, yaşanan bu kriz sebebiyle yapacağı bazı değişiklikleri açıkladı.

Chia ekran kartı kullanmadan üretiliyor

NVIDIA ekran kartı krizi için çalışmalar yapıyor

Daha öncesinde NVIDIA ekran kartlarının madencilik sebebiyle çok hızlı tükendiğini söylemiştik. Bunun için bazı ekran kartlarının hash değerini kısan firmanın madencilere özel bir ekran kartı da geliştireceği söylenenler arasındaydı. Henüz bu konuda bir çalışma yapılmıyor olsa da böyle bir beklenti yer alıyor.

NVIDIA ekran kartı krizi

NVIDIA, yeni çıkacak modellerde bir güncelleme yapılacağını bildirdi. Buna göre yeni güçlü ekran kartı modelleri revize edilecek ve hash rate miktarı azaltılacak. Bu da madencilerin bu ekran kartlarını kullanmasını önleyecek bir durum olacak. Bunu daha önce yapan ve bir yazılım güncellemesiyle de ekran kartlarının hash rate oranını sıfırlayan firma, bu konuda başarılı olamamıştı. Çünkü ekran kartına sahip madenciler eski sürüm yazılımı kullanarak veya farklı yollardan hash rate sınırını aşmıştı.

Yeni ekran kartları donanım güncellemesi ile birlikte doğrudan hash rate sınırlamasına maruz kalacağından ötürü madencilerin bu ekran kartlarını almaması sağlanacak. NVIDIA’nın madenciler için özel bir ekran kartı üretip üretmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan Telepati ile iletişim mümkün oluyor başlıklı makalemizde İletişim ve Telepati hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap