NVIDIA madencilere özel ekran kartı geliştiriyor

NVIDIA madencilere özel ekran kartı geliştirmeye başladı. Bunun sebebini ekran kartlarında yaşanan stok sorunu olarak açıklayan firma madenciler için geliştireceği ekran kartları ile birlikte piyasaya daha çok hakim olmak istiyor.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda ekran kartlarındaki fiyat artışı göze çarpıyor. Madenciler ve karaborsacılar yeni çıkan ekran kartı modellerini hemen almak istediği için stoklar kısa sürede tükenmiş oluyor. Bundan dolayı RTX 3090 ekran kartı 15.000 lira seviyesinden 30.000 liranın üzerine çıkmıştı.

Android 12 yenilikleri hakkında bilgi verildi

NVIDIA madencilere özel ekran kartı duyurdu

Fiyatların artmasındaki tek sebep ekran kartına olan talebin artması değil aynı zamanda işçilik maliyetinin yükselmesi, kargo maliyetlerinin ciddi oranda artması ve yarı iletken sorununun oluşması da bu sorunu tetikliyor. NVIDIA her ne kadar üretim kapasitesini arttırmaya çalışsa da yeni işçilerin fabrikaya adapte olması ve malzeme yetersizliği gibi durumlar da bu sorunu daha çok tetikliyor.

NVIDIA madencilere özel ekran kartı

Firma ekran kartı sorununu çözüme kavuşturmak için madencilere özel bir model geliştirmeye başladığını açıkladı. Madencilerin RTX 3060 Ti ekran kartını almamaları için ise bu kartın hash değerini düşürüyor. Bu da madencilerin bu modelden alacağı performansın düşmesine sebep olacak.

Kripto para madencileri için de özel ekran kartı geliştirmeyi amaçlayan NVIDIA, bu pazarda da rol almak istiyor. Bunun için madencilere özel bir ekran kartı yer alacak. Bu ekran kartlarının hash değeri oldukça yüksek olacağı için madencilikte etkili rol oynayacak.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan Rocket Lake işlemciler daha verimli çalışacak başlıklı makalemizde Intel ve Rocket Lake işlemciler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz... E-mail girmeniz taktirde, yorumunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.