OpenTDD Nasıl bir oyun?

OpenTDD, Indie türünde bir ulaşım sistemi simülasyonudur. Ayrıca Transport Tycoon Deluxe’nin Interactive Disassembler tersine mühendislik programı kullanılarak Ludvig Strigeus tarafından 2004 yılında C diline çevrilmiş açık kaynak kodlu halidir. Açık kaynak kodlu olduğundan dolayı sonradan başkaları tarafından Android, iOS, Mac OS ve Linux sürümleri de çıkartılmıştır. Oyun 2.5D’dir ve harita izometrik şekildedir.

Oyuna başlarken karşınızda koskoca bir ada vardır ve bu adanın üstünde fabrikalar ile irili ufaklı şehirler vardır. Ve sizin amacınız havasal, karasal ve okyanussal ulaşım yolları inşa etmektir. Oyuna 100 bin $ banka kredisi ile başlıyorsunuz ve bitene kadar bunun faizini ödüyorsunuz. Tabi bu kredi ulaşım yolları inşa edip sonradan borcunuzu kapatıp kâra geçebilmek için.

Oyunda Havalimanı, Otogar, Liman gibi şeyler yapabilir, Kanal, Karayolu gibi yollar inşa edebilir, uçak, şehirlerarası otobüs, kargo aracı gibi araçlar üretip işleyişe sokabilirsiniz. Ayrıca bahsettiğimiz gibi fabrikalar da mevcut. Siz adanın ulaşımını geliştirdikçe, fabrikaları işlettikçe para kazanmaya başlıyorsunuz ve kazandığınız parayla daha çok ulaşımı geliştirebiliyorsunuz.

Oyunun Android sürümünü biz bizzat denedik. Maalesef Android sürümünde (Ve tahmin ediyoruz ki iOS için de böyledir) mobil cihazlara çok iyi uyarlanamamış. Mobil sürümde bir adet bilgisayar faresi var ve bunu dokunarak hareket ettiriyorsunuz.

Oyun bizce güzel fakat öğrenmesi zaman almaktadır. Onun için sabırlı olmalısınız. Bizim bu oyuna puanımız 8.4/10.

Bir önceki makalemiz olan Yeni Sınıf Lahn, Black Desert Evreninde Yerini Aldı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Rhinohorn:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.