1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Otonom Araç Nedir?

Otonom Araç Nedir?

AVL

Kendi kendine gidebilen otonom araçlar nedir? Özellikleri nelerdir? Sistem nasıl çalışır? Tüm soruları burada cevaplayacağız.


Yakın zamanda AVL’nin Türkiye’deki genel müdürü, Türk mühendislerden oluşan yerli bir otonom araç çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı. Bununla beraber ilk testleri için hazırlıkların yapıldığını belirten ekip, aracın yapay zekasına da birçok fonksiyon ekleneceğini belirttiler. Peki otonom araçlar hayatımızı nasıl etkileyecek? Neler değişecek? Nasıl bir sistem bizi bekliyor?

Otonom Araç Nedir?

Öncelikle size otomasyondan bahsetmek isterim. Bir şehir hayal edin. Bu şehir kendi enerjisini ürettiği ham maddeleri kullanarak üretiyor. Tarım arazilerini ekip topluyor. Bu işlevleri robotların yaptığını da unutmayın. Yani kısacası kendi kendini yöneten makine ve yapay zeka sistemlerine otomasyon denmektedir. Yani insanların dokunmadığı, tamamen makinelerin sorunlarını bile kendi çözdüğü bir sistemdir.

Aliexpress TR

Otonom araçlar ise yapay zeka teknolojisi ile beraber çalışan sürücüsüz araç sistemidir. Yani şoför bir robot oluyor, siz ise oturup keyfinize bakıyorsunuz. Bu sistemlerin daha güvenli hale gelmesi, farklı durumlarda daha kaliteli tepkiler göstermesi için bu alanda gelişmeler devam ediyor.

Otonom araçların avantajları arasında trafik kurallarına uyan bir sistem, insanlara göre daha hızlı tepki vermesiyle hemen müdahale etmesi ve sensörlerle desteklendiği için daha kaliteli bir sürüş keyfi geliyor. Dezavantajları arasında ise trafikte düzgün araç sürmeyenler ve yola atlayanlar için ne yaptığı konusu olabilir. Bunun dışında bozuk, uçurumlu ve eğimli yollarda ne kadar güvenli, bu konuda henüz bir bilgimiz yok.

Bir önceki makalemiz olan Depolama Birimleri Nelerdir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap