1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Pisi Linux 2.0 Yayınlandı

Pisi Linux 2.0 Yayınlandı

Pisi Linux 2.0 Yayınlandı

Türk işletim sistemlerinden olan Pisi Linux’un beklenen sürümü 2.0 yayınlandı. Pisi Linux 2.0 indirilebilir ve kullanılabilir durumda.

2014 yılında ilk sürümünü yayınlayan ve devamlı olarak geliştirilen Pisi Linux yoluna devam ediyor. Pisi Linux geliştirici ekibi üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı yeni sürümü kullanıcılarla buluşturdu. Pisi Linux 2.0 sürümünün adı da “Atatürk” oldu. Bilindiği üzere Pisi Linux, TÜBİTAK’ın yıllar önce bıraktığı Pardus paket yönetimini kullanıyor. Geliştirici ekip Pardus’un tabanını TÜBİTAK izniyle geliştirmeye başlamıştı.

Pisi Linux 2.0 Atatürk özellikleri

Yeni Pisi çekirdek olan 4.9.8 kullanıyor. Bu çekirdek sürümü uzun zamanlı destek alan sürümlerden biri. Ek olarak, şu anda en güncel Linux çekirdeği 4.16.4. Paketler de incelendiğinde, Pisi Linux’un en güncel Libre Office paketi olan 6.0.3’ü kullandığı görülüyor. Bash de en son sürüme yakın olarak 4.4 seçilmiş. Grub’u da en son sürümle kullanan Pisi Linux Firefox’u biraz geriden takip etmiş. Firefox’un 59.0.3 sürümü kullanımdayken Pisi Linux 58.0.2’yi tercih etmiş.

Pisi Linux 2.0 Atatürk

Pisi Linux Nasıl indirilir ve Kurulur?

Pisi Linux’u indirmek çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Sistem ücretsiz olduğu için direkt olarak kendi sitesi üzerinden indirilebiliyor. Pisi Linux’u kurmak için de yapılması gereken bazı adımlar var. Öncelikle iso dosyasını indirdikten sonra bir USB belleğe ihtiyacınız var. Bir program vasıtasıyla USB’yi Pisi Linux kurulum aracı olarak yapacaksınız. Bunun için arama motorlarında “iso usb” “usb boot” “usb ile işletim sistemi kurma” gibi aramalar yaparak birçok program bulabilirsiniz.

USB’yi Pisi Linux kurulumu için hazırladıktan sonra bilgisayarınıza yükleme işlemi başlıyor. USB’yi bilgisayara takarak yeniden başlatın ve BIOS ekranında boot olarak oluşturduğunuz USB’yi seçin. Biraz bekledikten sonra Pisi Linux 2.0 Atatürk sürümünün masaüstü ekranı sizi karşılayacak. Orada kurulumu yapacağınız programı seçerek kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum boyunca size yardımcı metinler karşılayacak.

Kurulumun ardından bilgisayarınız yeniden başlatılacak. Bu durumda USB’yi bilgisayarınızdan çıkarın. Yoksa tekrar kurulum ekranına gidebilirsiniz. Artık yeni Pisi kullanıma hazır. Pisi Linux ve daha birçok yerli sistemlerin daha da güzel günler görmelerini umuyoruz.

Pisi Linux 2.0 Atatürk indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap