Programlama Yapmak: Visual Studio Nedir?

Microsoft tarafından piyasaya sürülmüş ve programlama yapmanızı sağlayan uygulama hakkında bilgiler vereceğiz.


Visual Studio Nedir?

Visual Studio, kodlama yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile Android uygulamalar kodlayabilir, masaüstü uygulaması yapabilir, ASP.Net Web sitesi kodlayabilir, tema yapabilir ve daha birçok özellik ile uğraşabilir.

Visual Studio’da Eklentiler Ne İşe Yarar?

Farklı şablonlar, yeni özellikler ve kod kütüphanesi eklemeye yarar. Örneğin Android kodlamak istiyorsanız uygun eklentiyi kurmanız gerekmektedir.

Visual Studio’da Hangi Diller İle Kodlama Yapılır?

C#, F#, C++, Visual Basic, ASP.Net dışında eklentilerle farklı diller ekleyebilirsiniz.

Özellikler

 • Görsel programlama desteği ile form üzerinden düzenleme.
 • Formdaki elemanlara aksiyon vererek kodlama. Örneğin buton elementine tıklama olayı verirseniz tıklanınca neler olacağını kodlayacağınız bir kısım önünüze gelir.
 • Visual Studio için kendi eklentinizi kodlayın veya hazır eklentilerden seçim yapın.
 • Web uygulamaları geliştirin.
 • Android, Windows, Linux gibi çeşitli platformlar için uygulamalar kodlayın.
 • Veritabanı desteği ile veritabanını yönetin.
 • Otomatik kod tamamlayıcı ile kod yazarken zorlanmayın, kod blokları ile hızlıca kod yazın. Örneğin “if” yazdıktan sonra iki kere TAB tuşuna basarsanız kod bloğu karşınıza gelecektir.
 • Hata ayıklama modu ile sorunları hızlıca çözün.
 • Uygulama açıkken performans ve istatistik verilerini arka planda inceleyin.
 • Bildirim sistemi ile önemli bildirimleri alın.
 • Güncelleme sistemi ile güncelleme olduğunda güncelleme yapabilme.

İnceleme

Visual Studio, kullandığımız en aktif programlama uygulamalarından birisidir. Çoğunlukla örnek uygulamalar yaparak kendimizi geliştiririz. Bilmediğimiz yeni özellik ve kodları öğrenerek daha kaliteli uygulamalar yapmaya çalışırız.

Minecraft’taki fırın, crafting ve benzeri sistemler, HTML Editör, Simülasyon örnekleri, RPG uygulaması, SQLite uygulamaları, Form elemanları ile örnekler, Notepad ve Paint benzeri sistem, ASP.Net örnekleri, MySQL örnekleri, bağımsız işletim sistemi gibi birçok örnek ile geliştik. Kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz.

Visual Studio, kaliteli bir ürün olmasından yana performansını beğenmemekteyim. Açtığımızda diskten çok veri çekmesi ve 10 dakikada anca kendine gelmesi, ilk başlatmanın yavaş olması, bazı küçük syntax bugları Visual Studio incelememizi çok etkilemektedir. Kalitesinden yana yüksek performans beklemekteyiz. Daha önceden hızlı açılan Visual Studio, son sürümlerde ve Windows 10 üzerinde daha yavaş açılmaktadır.

Bunun en önemli sebeplerinden birisinin Windows 10 ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Windows 10’daki Microsoft hizmetleri ve Güvenlik Merkezi tarama yaptığı için ve Visual Studio diskten veri çektiği için performans daha çok etkileniyor. Eğer Windows XP olsaydı büyük ihtimal harika bir performans olacaktı.

İnceleme Puanı => 7/10

Bir önceki makalemiz olan Oyun Motoru İncelemesi: Unity 3D Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft :

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.