1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Python’un Popülerliği Arttı

Python’un Popülerliği Arttı

Stackoverflow, programlama dilleri, kariyer, eğitim gibi çeşitli alanlarla ilgili geliştirici anketi yayınladı.

Stackoverflow

Geliştiricilerin mekanı olan Stackoverflow, bildiğiniz üzere çeşitli programlama sorunlarınızda sizin imdadınıza yetişiyor. Örneğin bir uygulama kodluyorsunuz. Kodlarken bir sorunla karşılaştınız. Google’a yazınca ilk çıkan web sitelerinden birisi Stackoverflow olmaktadır. Bu konuda birçok programcının derdine derman olmuş web sitesi, 2019 yılı için geliştirici anketi sonuçlarını yayınladı.

 

Ankete 90.000 Kişi Katıldı

Stackoverflow’un hazırladığı ankete katılanların %23’ü ABD, %10’u Hindistan, %6’sı İngiltere ve %1’i Türkiye’dedir. Stackoverflow’un aylık ziyaretinde ise büyük bir fark gözükmemektedir. Yani anket sonuçları ile yakındır. Profesyonel geliştiricileri incelediğimizde ABD %22.2, Hindistan %13.4, Almanya %5.5, Türkiye ise %1 olarak gözükmektedir.

 

Arka ve Ön Plan Çalışanların Oranı Yüksek

Arka plan dediğimiz kısım, kod yazılan kısım iken ön plan ise tasarım kısmıdır. Her ikisini yapanların oranı %51, arka planda çalışanların oranı %50, tasarım üzerine çalışanların oranı ise %32 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu masaüstü geliştirici, mobil geliştirici, öğrenci, veritabanı yöneticisi, tasarımcı, sistem yöneticisi gibi meslek alanları takip etmektedir.

 

Çoğu Geliştirici Hobi Olarak Kodluyor

Geliştiricilerin %36.3’ü açık kaynak projelerine destek vermiyorken geri kalan kısım açık kaynak projelerini desteklemektedir. Geliştiricilerin %80’i bu işi hobi olarak yaptığını belirtmektedir. Geliştiricilerin %31’lik kısmı 5-9 yıl arasında programlamada uzman olduğunu belirtmektedir. 5 yıldan daha kısa bir sürede uzman olanların oranı ise %20.5’dir. Geliştiricilerin %41’i ise profesyonelce kodlamaya 5 yıldan kısa bir süre içerisinde girdiğini belirtiyor. Geliştiricilerin %19.6’lık kısmı 14-15 yaşlarında programlamaya başladıklarını belirtirken 10 yaşın altında programlamaya başlayanlar %8.7 olarak belirtiliyor. Geliştiricilerin %75.6’sı programlama için eğitim almadıklarını da söylüyor.

 

Geliştiricilerin Çoğu Tam Zamanlı Çalışıyor

Geliştiricilerin %74’ü tam zamanlı çalışırken %10’luk kısmı serbest olarak bu işi yapmaktadır. Yarı zamanlı çalışanların oranı ise %5 olarak belirtilmektedir. Stackoverflow, genel olarak 20-99 çalışan arasında geliştirici ekibi bulunduğunu belirtiyor. 

Anket sonuçlarının tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Web Sitenizi Shell Uygulamalarından Koruyun başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap