RAM’ınızı Disk Olarak Kullanın

Uygulamanız diskten çok mu veri çekiyor? Dosya taşımayı hızlandırmak mı istiyorsunuz? O zaman bu haberimiz tam size göre.

 

RAM’ı Disk Olarak Kullanmak

RAM, çalışan uygulamaların tutulduğu geçici ön bellektir ve sabit disklerden çok hızlıdır. Eğer RAM’ınızı disk olarak kullanıp test etmek, bazı uygulamaları hızlı açmak veya benzeri amaçlarla kullanmak istiyorsanız bu yazımızda RAM disk kullanımını öğreneceksiniz.

RAM disk, sisteminizin RAM’ından belli bir alanı kullanıp size hızlı bir disk imkanı sunar. Bu sayede bazı işlerinizi hızlı yapabilirsiniz. Örneğin dosya sistemini çok kullanan bir uygulamadasınız. Eğer RAM disk kullanırsanız daha hızlı yükleme gerçekleşecektir.

 

Önerilen Uygulama

Biz, test amaçlı Dataram RAMDisk adlı uygulamayı denedik. Bu uygulamanın kullanımı gayet kolay, bir adımda RAM disk oluşturup hemen başlayabileceksiniz. Bu uygulamada sadece 1 2 seçenek ayarladıktan sonra alanı belirleyip hemen başlatıyorsunuz. Bunu arayüzünde tek sekmede hallediyorsunuz.

Uygulama, gayet kaliteli ve hızlı şekilde diskimizi oluşturdu. Dosya taşıdık, uygulama denedik. Kaliteli ve hızlı bir şekilde kullandık.

Related Post

 

RAMDisk Nasıl Kullanılır?

İlk olarak uygulamayı başlatın.

İlk olarak 1 numaralı kısmı yukarıdaki gibi ayarlayın. 2 numaralı kısımda sağdaki açıklamaya uygun olarak alan belirleyin. Biz deneme amaçlı düşük bir alan verdik. Diğer kısımlar görselde olduğu gibi aynı şekilde olsun. 3 numaralı kısımda başlattıktan sonra önünüze disk bölümü gelecek. Artık RAM hızında diskinizi kullanabilirsiniz.

Eğer bunu test amaçlı değil, normal disk gibi kullanacaksanız bunu farklı ayarlar yaparak sabit diske kaydetmeniz gerekmektedir. Yine 1 numaralı alandan size uygun kısmı seçerek daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Bilgisayar Programcılığı Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.