RDP İle Birden Fazla Hesaba Aynı Anda Nasıl Girilir?

Windows, Microsoft’un geliştirdiği popüler işletim sistemi. RDP ise Remote Desktop Connection yani Uzak Masaüstü Bağlantısı hizmetidir. Bu hizmet ile başka bir sisteme uzaktan bağlanabilir, sistemi yönetebilirsiniz. Özellikle VDS gibi sunucu firmalarından kiralanan makineyi yönetmek için kullanılır. Fakat öyle bir sorun var ki işlerinizi etkileyebilecek cinstendir. Eğer birkaç kişi aynı anda bir makineyi kullanıyorsanız ve aynı anda oturuma giremiyorsanız, yani girdiğinizde başkasının olduğuna dair bir uyarı veriyorsa size bunun nedenleri, gereksinimleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

 

Sistem Gereksinimleri

Öncelikle eğer bu sorunu Windows 10 Pro gibi kişisel bir işletim sisteminde yaşıyorsanız bunu yaşamanız doğaldır. Bu sorunu işletim sisteminin doğası gereği çözemezsiniz. Yani ayar yapsanızda yine de 2 kullanıcı aynı anda bağlanamayacaktır. Eğer aynı anda birden fazla hesabın oturum açabilmesini istiyorsanız Windows Server 2019 gibi sunucu tabanlı bir işletim sistemi kurmalısınız.

Related Post

Çözüm

Öncelikle Başlat Logosu ve R tuşuna aynı anda basın. Sonrasında “gpedit.msc” yazarak çalıştırın. Sonrasında “Bilgisayar Yapılandırması => Yönetim Şablonları => Windows Bileşenleri => Uzak Masaüstü Hizmetleri => Uzak Masaüstü Oturumu Ana Bilgisayarı => Bağlantılar” kısımlarına sırayla giriniz. Sonrasında “Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcılarını Bir Uzak Masaüstü Hizmetleri Oturumuyla Sınırla” ilkesini devre dışı bırakın. Ardından “Bağlantı Sayısını Sınırla” ilkesini etkinleştirerek istediğiniz kadar bağlantı sayısı sınırı ekleyebilirsiniz. Bu adımları uyguladığınızda artık makinenize birden fazla kullanıcı aynı anda oturum açabilecek ve rahatlıkla kullanabilecek.

Bir önceki makalemiz olan Huawei, Dizüstü Bilgisayarda Linux'u Tercih Etti başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.