1. Ana Sayfa
  2. İnternet

İnternet Denetimi Açıklaması Başbakan Yardımcısından Geldi

İnternet Denetimi Açıklaması Başbakan Yardımcısından Geldi
0

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık katıldığı bir etkinlikte basın mensupları ile bir görüşme yaptı. Bu görüşme sırasında kendisine sorulan sorularla beraber yeni düzenlemeyle birlikte RTÜK’ün internet üzerindeki etki ve yetkileri hakkında bilgiler verdi.

Bu yıl 6. Kez düzenlenen Gümüşhane Günleri Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ne katılım gerçekleştiren Başbakan desteksı Fikri Işık, basın mensuplarına yaptığı açıklamalar esnasında TBMM Genel Kurulunda biri olan, RTÜK gösterim lisansına ilişkin yapılacak düzenlemeyi de içeren “poşet tasarı” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Torba tasarı olarak bilinen Kanun Tasarı’sının dün TBMM onaylamaından geçtiğini ve artık kanunlaştığını belirten Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına gideceğini ve değerlendirmenin peşinden yürürlüğe gireceğini belirtti. Bu yasa yürürlüğe girmiş olduğu andan itibaren web üzerinden televizyon yayıncılığının RTÜK denetimine girdiğinin altını çizdi.

“İnternetteki her şeyi RTÜK denetlemeyecek”İnternetteki her şeyin RTÜK tarafınca denetlenmeyeceğini belirten Işık, “tv yayıncılığında RTÜK’ün yetkisi her neyse, internette yayın yapan televizyonlarla ilgili yetki de o olacak. İnternet üzerinden tv yayıncılığı yapanların denetimi, gözetimi, yaptırımı RTÜK’ün sorumluluğunda olacak. Bu işi RTÜK takip edecek.” şeklinde mevzuştu.
Bunların haricinde bir çerçeve genişlemesi olmadığını belirten Başbakan yardımcısı, “Radyo ve televizyonlarla ilgili sorumluluk RTÜK’te olacak. İnternet siteleri televizyon yayınlarının dışındaki web yayınları RTÜK’ün sorumluluğunda olmayacak.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap