1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. RTÜK, İnternet Yayınlarını Denetleyecek
Trendlerdeki Yazı

RTÜK, İnternet Yayınlarını Denetleyecek

RTÜK, İnternet Yayınlarını Denetleyecek

RTÜK’ün internet ortamındaki kurumlara bağlı yayınların denetimi hakkında yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.


RTÜK, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile artık internet üzerindeki kurumlara bağlı yayınları denetleyecek. Ayrıca bu yayın kuruluşları internet üzerinde yayın yapabilmek için lisans ücretleri ödeyecekler. Bildiğiniz üzere internet üzerinde Netflix, PuhuTV, BluTV ve diğer TV kanalları yayınlar yapmaktadır. Bu kanallarla birlikte yönetmeliğe radyo kanalları da dahildir. Yurt dışında yayın yapan kuruluşlar ise yurt içindekiler de dahil Türkiye’deki yayınlarına devam etmek için lisans alacaklar.

 

İlginç Tepkiler Yer Aldı

Sosyal medya kullanıcılarından büyük tepki alan hareket, birçok şekilde eleştirildi. Bazıları filmlerin islami versiyonlarının çıkacağını söylerken bazıları da artık olumsuz sahnelerin azalacağını belirtmektedir. Fakat islami versiyon kısmının eğlence amaçlı paylaşıldığını düşünüyoruz. Bazı kullanıcılar da YouTube ve Twitch gibi tüm platformlarda yayın yapan kullanıcıların da lisans ödemesi gerektiğini düşündü. Fakat bu yönetmelik bireysel kullanıcıları kapsamıyor, sadece kurumsal yayıncılar için geçerlidir.

Netflix Açıklama Yaptı

Netflix, konu hakkında yaptığı açıklamada Türkiye’de yayınlarına devam etmek istediklerini belirtti. Ayrıca Türkiye’de büyük bir pazar olduğunu da açıkladı. Henüz Netflix’in devam edeceği konusunda net bir açıklama gelmezken Netflix, devam etmesi halinde lisans alması gerekecek.

 

RTÜK Başkanı Tepkilere Yanıt Verdi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kullanıcıların eleştirilerini inceledikten sonra yönetmeliğin iyi okunmadığını belirtti. Özellikle “İnternete Sansür” konusu altında yapılan eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını, sadece kurumların denetleneceğini bahsetti. Ayrıca RTÜK’ün sansür uygulamadığını, yani yayınların önceden incelenmeden paylaşıldığını fakat yayınların paylaşıldıktan sonra denetlenip gerekirse işlem uygulanabileceğini belirtti.

Bir önceki makalemiz olan Facebook ve Instagram Neden Çöküyor? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap