1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Microsoft’u Rusya’dan çıkarmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Microsoft’u Rusya’dan çıkarmak istiyor
0

Son günlerde Rusya’nın yabancı kaynaklı yazılımlar yerine kendi üretim yazılımlarını kullanmak ve kullandırmak istendiğine dair haberler geliyordu. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özellikle ülkesinden Microsoft’u bir an önce temizlemek istiyor.

Putin’e göre bunu istemesinin de haklı bir sebebi var. Putin’e göre Microsoft yazılımları Rusya’ya yapılacak bir siber saldırıda kullanılabilecek bir unsur. Yine ona göre, Amerika Birleşik Devletleri özellikle Windows ve Office yazılımlarını Rusya sistemlerine sızmak için kullanabilir.

Amerika Savunma birimlerinden ele geçen belgelere göre geçmiş zamanda Rus hackerlar bazı Microsoft Office dokümanlarına sızdırılan kötücül yazılımlarla Ukrayna’ya karşı bir siber saldırı başlatmıştı. Bundan dolayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aynı yöntemle ülkesine Amerikan menşeli saldırılar gelmesinden çekiniyor.
İşte bu yüzden ülkesine yapılabilecek saldırılara karşı Putin yabancı yazılımların ülkesinden uzaklaştırmak istiyor. Bunu da hem hükumet baskısıyla hem de özel şirketlere yerli yazılımları kullanmaya teşvik ederek gerçekleştiriyor.

Putin’in ana hedefi Microsoft

Microsoft da bu iddialara karşı daha önceden Office yazılımlarının bu amaçlı sızmaların içermediğini ayrıca ABD hükumetiyle de herhangi bir ortak iş yürütmediğinin açıkladı.

Microsof Kamu İlişkileri sorumlusu Dominic Carr yaptığı açıklamada “Biz hiç kimseye casusluk yapmıyoruz. Biz ne şuana hiçbir hükumetle çalışmadık, asla da çalışmayacağız dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap