1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Sahte HGS Uygulamasına Karşı Dikkat!

Sahte HGS Uygulamasına Karşı Dikkat!
0

Günümüzde artan internet korsancılığı örneklerine bir yenisi daha eklendi. Play Store’daki sahte HGS yükleme uygulaması kullanıcıların bilgilerini almaya çalışıyor.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi konumuna gelen internette birçok tehdit de bulunuyor. Öyle ki bu tehditleri algılamak çok zor olabiliyor. Var olan bir sistemi taklit ederek kullanıcıların bilgilerini ve hatta paralarını çalmaya kasteden internet korsanları hız kesmiyor. Bu korsanlar şimdi de PTT kılığına girerek telefonundan HGS yüklemesi yapmak isteyen kullanıcıları kendisini gerçek HGS yükleme uygulaması gibi göstererek paralarını almayı hedefliyor.

Bu sahte uygulama nerede?

Bu sahte uygulama Andorid kullanan cihazları hedef almış durumda. Kendisini gerçek HGS uygulamasının yerine koyarak kullanıcıları çekmeye çalışıyor. Play Store’daki uygulamanın görüntüsüne göre uygulama şu ana kadar 5 binden fazla indirilmiş durumda. Eğer kullanıcı bu uygulamayı indirdiyse, eğer kullanmışsa, kullandığı banka-kredi kartını iptal ettirmesi gerekiyor. Çünkü girilen banka-kredi kartı bilgileri internet korsanları tarafından depolanıyor, istedikleri zaman da bu kartları kullanabiliyorlar.

Sahte uygulama nasıl anlaşıldı?

Sahte uygulama dikkatli kullanıcılar tarafından fark edildi. Aslında az miktarda dikkatli her kullanıcının bunun bir oltalama uygulaması olduğu anlayabilir. İlk fark edilecek kısım, uygulama yazarının “PTT A.Ş” olması. Dikkat edilince Ş‘den sonra nokta bulunmuyor. Hiçbir devlet kurumu ya da özel firma A.Ş, LTD. ŞTİ. gibi kısaltmaları nokta koymadan sonlandırmaz. Örneğin, T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü… İkinci önemli kısım ise uygulamanın kullanıcı sayısı. Böylesine önemli uygulamalar ilk kullanılabilir hale geldikleri an haricinde az kullanıcı sayısına sahip olmazlar. Çünkü bu tür uygulamalar daima aranan ve kullanılan uygulamalardır. Üstelik uygulamanın değerlendirme puanı da dikkatli kullanıcılara fikir verir.

Giderek hayatımıza yerleşen internette geçirdiğimiz her anda dikkatli olmalı ve bu tür oltalamaların ağından olabildiğince uzak olmalıyız.

İlginizi Çekebilir
fibe

Yorum Yap