1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Samsung DDR6 RAM çalışmalarına başladı

Samsung DDR6 RAM çalışmalarına başladı
0

Samsung DDR6 RAM çalışmaları yapmaya başladı. Yapılan çalışmalar ile birlikte DDR6 bellekler piyasaya yakın zamanda sürülebilir.

Henüz DDR5 RAM bellekler Intel’in 12. nesil işlemcileri ile birlikte daha yeni yeni karşımıza çıkmış olsa da şimdiden Samsung markası, DDR6 RAM bellek teknolojisi için çalışmalara başlamış durumda. Şu anda genel olarak DDR4 bellekler kullanılıyor. DDR5 bellek desteğine sahip anakartlar ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Samsung, geliştirmeye başladığı yeni teknolojinin çıkış tarihini de duyurdu.

Samsung DDR6 RAM geliştiriyor

Samsung, şimdiden DDR6 RAM’ler ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor. Firma, yapmış olduğu çalışmalar neticesinde yeni nesil belleklerin ne zaman çıkacağı hakkında da bilgi verdi. DDR6 belleklerin yanı sıra GDDR6+, GDDR7 ve HBM3 bellek teknolojileri hakkında da bilgi veren Samsung, daha iyi performans ve daha yüksek kapasiteyi amaçlamış durumda. Samsung, yapmış olduğu açıklamada DDR6 belleklerin 2024 yılından sonra piyasaya çıkabileceğini belirtiyor. Yaşanan tedarik sorunları sebebiyle bu teknolojinin gecikme ihtimali de göz önünde bulunduruluyor.

Samsung DDR6 RAM

Samsung’un çalışmalarına başlamış olduğu DDR6 RAM teknolojisi, DDR5 RAM belleklere göre 2 ile 4 kat arasında daha yüksek performans sunacak. Uzmanların yaptığı tahminlere göre DDR6 RAM ile birlikte bellek boyutları 64 – 128 GB arası olurken bellek frekans hızları 16 GHz seviyelerine kadar ulaşabilecek. Güç tüketimi ve gecikme değerleri de düşecek olan yeni RAM bellekler daha iyi performans ve daha iyi verimlilik sunacak. Samsung, DDR6’nın yanı sıra GDDR7 bellek teknolojisi ile beraber 2 TB bant genişliği, 384 bit veri yolu ve 32 Gbps gibi daha iyi teknik özelliklere sahip olabilir.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Yorum Yap