San Francisco Ulaşım Sistemine Siber Saldırı Yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehirlerinden biri olan San Francisco’da şehir belediyesine ait olan ulaşım ağı altyapısına yapılan siber saldırı sonucu sistem saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Dünyaca ünlü haber kaynağı BBC’de yer alan habere göre geçtiğimiz hafta yapılan siber saldırı şehirdeki bütün otobüs, tren ve tramvay sisteminin bağlı oldu sistem bilgisayarları kontrol edilemedi. Ağ görevlileri sisteme ulaşmak istedikleri zaman karşılarına “Sisteminiz ele geçirildi ve bütün verilen şifrelendi.” yazan bir mesaj ortaya çıktı.

Saldırıyı sonlandırmak için para istiyorlar

Şifre anahtarının alınması isteniyorsa kendisiyle iletişim kurulmasını isteyen siber saldırgan, uyarı mesajda bir de e-posta adresi yayımladı. Siber saldırgan belediyeden 100 bin bitcoin talep ediyor. 100 bitcoin ise 70 bin dolar anlamına geliyor. Sistem görevlileri saldırının ilk anlarından sonra bütün bilet makineleri ve turnikeleri devre dışı bıraktı.

Related Post

Saldırı sistemle sınırlı kaldı

Belediyenin yetkili kişilerinin açıklamasına göre, gerçekleşen saldırıdan sadece bilgisayar sisteminin zarar gördüğünü, ulaşım araçlarıyla güvenlik altyapısında olan kullanıcı bilgilerinin güvende olduğu belirtti.
Olayla ilgili araştırmalara hâlâ devam ediyor.

Bir önceki makalemiz olan Çipli Kimlik Kartları Dağıtılmaya Başlandı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.