Scroll Lock ne işe yarar?

Klavyemizde sıklıkla gördüğümüz fakat hiç kullanmadığımız Scroll Lock ne işe yarar? Günlük hayatta bilgisayar kullanırken birçok fonksiyonu da kullanıyoruz. Bu fonksiyonlar bilgisayar kullanımını daha kolay hale getiriyor. Bu fonksiyonlara örnek verecek olursak; Space Bar, Tab, Backspace gibi tuşlar öne çıkıyor. Fakat her zaman gözümüzün önünde olan ve belki de en az dokunduğumuz tuş ne işe yarar? Neden o bilgisayarımızda var ve nasıl ortaya çıktı?

En azından bir defa da olsa Scroll Lock tuşuna basıp ne işe yaradığını denemişsinizdir. Bu yardımcı tuş daha çok bilgisayarlar ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda kullanıcılara yardımcı oldu. İlk bilgisayarlarda, en büyük yardımcımız fareler kullanılmıyordu. Farenin gördüğü işlevler klavye tuşları üzerinden görülmek zorundaydı. Bilgisayar kullanan kişilerin işini kolaylaştırmak için tuş işte burada devreye girdi. Kelime olarak “Kaydırma Kilidi” olan Scroll Lock aktif edildiğinde kaydırma tuşlarının yönlendir işlevini aktif hale getiriyordu. Yani Kaydırma Kilidi aktif hale getirildiğinde bilgisayar içinde sağa, sola, yukarı ve aşağıya gidiş yapılabiliyordu. Kilit kapalı olduğu zamanlarda yazma imleci aynı yönlerde hareket ediyordu.

Windows İşletim Sistemleri Tarihi

Related Post

Scroll Lock ne işe yarar?

İlk kullanıcıların bir kısmı fare sahibi olmamasının sebebi de farelerin ilk zamanlarda maliyetli bir araç olmasından kaynaklandı. Faresi olmayan kullanıcılar yön tuşları ile klasörler ve uygulamalar üzerinden işlem yapabildi. Bilgisayarı alıp da mouse alınamaması o zamanlar için garipsenebilir. Ancak pahalı olması ve bu işlemi klavye üzerinden yapabilmek satışları artırmamıştı. Zaten ilk bilgisayarlarda grafiksel ekran olmadığı ve daha çok komut satırı olduğu için ihtiyaç azdı.

Günümüzde ise gereksiz bir fonksiyon haline gelen Scroll Lock zaten birçok uygulama tarafından desteklenmiyor. Artık otomatik olarak yön tuşlarına bastığımızda işlemlerimizi yerine getirebiliyoruz. Ancak hala bu işlevi kullanan az da olsa uygulama var. Bunlardan biri de Microsoft Office Excel. Eğer Excel gibi önemli bir program kullanmıyorsanız sizin Scroll Lock Excel tuşuna ihtiyacınız kalmamış demektir.

Hasan Burus: Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.