1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Semantik HTML etiketleri nedir? Nasıl kullanılır?

Semantik HTML etiketleri nedir? Nasıl kullanılır?

Semantik HTML etiketleri
14

Semantik HTML etiketleri ile ilgili bilinmesi gereken birçok özellik ve avantaj mevcut.

HTML5 ile birlikte birçok semantik HTML etiketi hayatımıza girdi. Bir blog sitesinde arama motorunun blog yazısını tanıması, bir alışveriş sitesinde navigasyon bağlantılarının botlar tarafından anlaşılması, kullanıcıların uygulama kullanabilmesi ve daha fazlası semantik etiketler sayesinde gerçekleşir. Günlük hayatta birçok internet kullanıcısı bu etiketlere sahip siteler ile karşılaşmış bulunmakta.

YouTube reklam politikası kullanıcıları sinirlendirebilir

Semantik HTML etiketleri nedir? Ne işe yarar?

HTML5 ile birlikte yaygın olarak hayatımıza giren semantik etiketler, insanların ve botların hayatını kolaylaştırması için sunulan yenilikler olmakta. Semantik etiketlere ait bir özellikten bahsetmek gerekirse bu etiketler sayesinde botlar siteyi daha iyi anlıyor. Sayfada yer alan makalenin, sayfadaki bağlantıların, alt kısmın, detayların ve daha fazlasının belirli bir etiket içerisinde olması arama motorları ve botların siteyi daha iyi anlamasını sağlıyor.

Bir diğer özelliği kullanıcıları da ilgilendirir. Bu etiketlerin bazıları botlar için fakat bazıları da kullanıcılar için önemli olmakta. Örneğin kullanıcının sitede yer alan uygulamayı kullanması buna örnek olarak gösterilebilir. Video ve ses içerikli uygulamaların da çalıştırılmasını sağlayan bu sistem semantik etiketler arasına girmekte.

Semantik HTML etiketleri

Semantik etiketlere örnek vermek gerekirse canvas, video, audio, article, header, footer, details, nav, section, summary gibi etiketler örnek olarak gösterilebilir. Örneğin article etiketleri arasına yazılan içerikler makale içeriği olarak geçerken canvas etiketi ise uygulama geliştirmeye olanak tanır.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

Bir önceki makalemiz olan Youtube'ta Videolar Kaç MB Veri Harcar? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap