1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Shockwave Tarihe Karıştı!

Shockwave Tarihe Karıştı!

shockwave

İnternet üzerinde bazı oyunlar ve uygulamalar için kullanılan Shockwave’nin indirme bağlantısı Adobe’un sitesinden kaldırıldı.


Bir zamanlar, özellikle 2000’li yıllarda bolca kullandığımız Adobe Shockwave uygulaması 9 Nisan 2019’da yayın hayatına son verdi. Artık indirme bağlantısına girdiğinizde sizi farklı bir sayfa ve açıklamalar karşılayacak. Shockwave için kullanılan Adobe Director ise 1 Şubat 2017 tarihinde sonlandırıldı. Adobe Shockwave için Enterprise lisansına sahip şirketler sözleşmenin sonuna kadar destek almaya devam edecekler. Eğer Shockwave kullanmak istiyorsanız eski sürümlerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adobe, yaptığı diğer açıklamalarda HTML 5, mobil teknoloji gibi sistemlerin kullanımının yaygınlaştıkça Shockwave kullanımının azaldığı, bundan dolayı artık HTML 5 Canvas, WebGL, Flash, Adobe AIR gibi sistemlere destek vereceğini bildiriyor.

Adobe Shockwave Nedir?

Shockwave, web üzerinde çeşitli uygulamaları kullanabilmenize yarayan bir eklentidir. Bu eklentinin uygulamaları Adobe Director ile programlanmaktadır. Shockwave Player ile de kullanıcılar uygulamaları deneyebilmektedir.

Shockwave, ilk olarak Macromedia firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Sonradan Adobe’a geçen uygulama zamanla gelişmiş ve web üzerinde bolca kullanılmaya başlanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Instagram, Beğenme Sayılarını Gizleyebilir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap