Size Nostaljiyi Yaşatacak 5 İçerik

Bu yazımızda size nostaljiyi yaşatacak 5 içerikten bahsedeceğiz. Hem yaşlılar, hem yetişkinler hem de gençlere yönelik içerik olacak.


Delikli Kartlar

Sizi biraz eski tarihlere götüreceğiz. Bu kartları belki şu anda yaşayan eski nesillerden kullanan vardır. Bu kartların tarihi 16. yüzyıla kadar dayanıyor. İlk kez 1728’de dokuma tezgahı için kullanıldı. Delikli kartlara bilgi ekleme fikri ise 1890’larda nüfus sayımı için kullanıldı. Yakın zamanda yani 1900’lü yıllarda ise delikli kartlar bilgisayarlar ve makineler üzerinde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin 1 sayfa yazı yazmak için 65 ve 100 arasında delikli kart gerekmektedir. Programlama dillerinin temelini oluşturan delikli kartlar şu anda kullanılmamaktadır.

İlk Video Oyunu

İlk video oyunu olan Tennis for Two adlı oyun 1958 yılında yayınlanmıştır. Bu oyunda amaç tenis oynamak. İki kişinin karşılıklı olarak oynadığı oyunda topu düşürmeden vurmanız gerekmektedir.

MS-DOS

Microsoft tarafından geliştirilen ve DOS işletim sistemi olan MS-DOS’un ilk sürümü 1981 yılında piyasaya sürüldü. 2000 yılına kadar geliştirildi ve yeni sürümleri yayınlandı.

MS-DOS uygulaması ile sistem işleyişini düzenleyebilir, dosyaları kontrol edebilirsiniz. Birçok komut bulunan MS-DOS uygulamasına şimdi CMD yani Command Prompt uygulaması ile erişebilirsiniz.

Nokia 3310 Yılan Oyunu

2000’li yılların favorisi olan Nokia 3310 telefonundaki yılan oyununu kim unutabilir ki? Bu oyunda amacınız kendinize çarpmadan oynamaktı. Zamanla yemleri yiyerek büyüyordunuz. Bir zaman sonra çok büyüyordunuz. Çeşitli seviyeleri olan yılan oyununda ise amacınız ise en yüksek rekoru almak.

Messenger

Bir zamanların modern sohbet uygulaması, Microsoft’un en çok kullanılan çeşitli özellikleri olan ve 2000’li yıllarda teknoloji ile ilgilenenlerin çok iyi bildiği uygulama. Messenger’ın o ilginç animasyonlu emojileri, farklı efektleri, GIF içerikleri ve eklenti desteği. Skype ve Discord gibi uygulamalarda bile Messenger’da olan bazı özellikler hala bulunmamakta.

Messenger’da özellikle ergen kesimin farklı aşk sözleri, paylaştığı ilginç görseller ve değişik tarzda konuşmaları da bilinmektedir. Zamanla yerini nostaljiye bırakan Messenger şu anda arşivdedir.

Bir önceki makalemiz olan Steam'de Trendlere Giren 5 Oyun Önerisi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Mucosoft : ."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.