1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknoloji
  3. SMS Kullanımı Yüzde 64 Düştü

SMS Kullanımı Yüzde 64 Düştü

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, son 5 yıl içinde SMS kullanımının yüzde 64 azaldığını açıkladı.

SMS Kullanımı Yüzde 64 Düştü

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yaptığı açıklamada mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte 5 sene içinde SMS kullanımın büyük oranda azaldığını belirtti. Mesajlaşma uygulamalarının kullanıcılara çok farklı özellikle sunmasıyla birlikte SMS’in işlevselliğini yitirdi. SMS üzerinden fotoğraf göndermek operatörler tarafından ekstra ücretlendirmeye tabi olduğu için kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor.

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu AA’ya verdiği demeçte şöyle dedi:

İşte biz de bu noktadan hareketle Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu olarak adlandırdığımız BiP’i her geçen gün daha farklı özelliklerle donatarak bu alanda dünyada adından söz ettiren bir uygulama haline getirmeyi başardık. Dünyadaki birçok rakibinden çok önce çoklu görüntülü görüşme, para transferi gibi özelliklerle donattığımız BiP bugün rakipleri tarafından taklit edilmeye devam ediyor. Yaklaşık 34 milyon indirme rakamına ulaşmış olan BiP’e 2018 yılında yine çok konuşulan bir özellik daha ekledik. Artık BiP’e 2. numara ve sabit hatlar da tanımlanabiliyor. Öte yandan, şirketler için de toplu mesajlaşmada kullandıkları SMS’e alternatif teknolojiler geliştiriyoruz. Dünyanın ilk dijital operatörü olarak, şirketlerin farklılaşan ihtiyaçlarından yola çıkarak, akıllı telefonlarla birlikte etkisini ve verimliliğini kaybeden SMS yerine Dijital Mesaj Servisleri (DMS) çözümlerini hayata geçirdik.”

Aliexpress TR

Kurumlara daha hızlı ve etkili iletişim imkanı sunan DMS çözümleri bünyesinde, BiP, ZİM, Anında Cevap, Profilli Mesaj gibi ürünlerin yer aldığını belirten Terzioğlu, “Bu sayede mesajlar görsel bakımından zenginleşirken, canlı ve interaktif bir görünüme dönüşüyor. Böylece kurumlar iş ortakları ve müşterilerine hitap edecek bilgilendirme yapabildiği gibi, etkili ve verimli sonuçlar elde edebiliyor. Şirketlerin dijital ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarlanan bu çözümler, maliyetten de tasarruf sağlıyor.” dedi.

Mesajlaşma uygulamalarının son 5 yılda popüler olmaya başladığını dile getiren Terzioğlu, “5 yıl öncesine göre SMS kullanımı adet bazında yüzde 64 azaldı. Kişi başı SMS kullanımı da yüzde 63 düştü.

Kaynak: AA

Bir önceki makalemiz olan Apple 2019 Yılında Üç Yeni iPhone Duyuracak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap