Sosyal medya yasası kabul edildi fakat bir site karşı geliyor

Geçtiğimiz haftalarda gündem olan sosyal medya yasası TBMM’de kabul edildi. Bu duruma karşı çıkan sosyal medya sitesi bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada yaşanan bazı olaylar cumhurbaşkanının bu konuda çalışmalar başlatmasına sebep olmuştu. Bunun nedeni sosyal medyanın siber zorbalık yapması ve hakaret içerikli yorumlar paylaşmasıydı. Bu durumdan dolayı sosyal medya düzenlemesi kısa süre içerisinde hazırlandı ve bugün mecliste kabul edildi.

Google Earth hakkında ilginç bilgiler

Sosyal medya yasası kabul edildi fakat bir site buna karşı çıkıyor

Yeni yapılan sosyal medya düzenlemesi ile birlikte artık sosyal medya denetim altına alınabilecek. Twitter üzerinden açılan etiketler ile bazı kullanıcılar buna karşı çıksa ve bunun daha çok kısıtlamaya sebep olacağını düşünse de bazı kullanıcılar siber zorbalığın önüne geçilmesi için bu yasayı desteklemekte. Fakat bu yasayı kabul etmeyen bir sosyal medya platformu bulunuyor.

Related Post

Yeni sosyal medya düzenlemesine göre günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya siteleri temsilcilik açmak zorunda olacak. Açmayanlar kademeli bir şekilde cezalandırılacak. Bununla birlikte bir kullanıcı sosyal medya platformuna kişilik hakları ile ilgili bir ihlal yaptığında 48 saat içerisinde olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapması gerekecek. Yapmayan şirketler para cezası ile cezalandırılacak. Türkiye’de bu yasaya uymayı kabul etmeyen sosyal medya platformu Twitter olarak gözüküyor. Diğer sosyal medya platformları ile ilgili şimdilik bir sorun görülmemekte.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

Bir önceki makalemiz olan Youtube'ta Videolar Kaç MB Veri Harcar? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.