SpaceX çılgınca projelere imza atmaya devam ediyor

İnsanlara çılgınca gibi gelen projeler üretmesiyle sık sık gündeme gelen Elon Musk‘a ait olan SpaceX şirketi, geçtiğimiz yıllarda uzaya bir spor araba göndermiş ve bunu canlı yayında bütün dünyaya izletmişti. İşte SpaceX, bu projelerine durmadan yenisini ekliyor ve gündemdekini yerini korumayı başarıyor.

SpaceX, test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Daha önce Rusya’nın Soyuz tipi roketlerini kullanarak Astronot olmayıp Turist sayılan 7 kişiyi gönderen SpaceX, Yıllardır üzerinde çalıştığı Dragon tipi turist roketini tamamladı ve 2.test uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi. NASA ile de anlaşma sağlayarak roketi kontrol etmesi gereken astronot kabinesini de ayarladı. Bu roket eskisine göre daha çok yolcu kapasitesine sahipken, daha yüksek mesafede seyir etme gücüne de sahip olacak.

Related Post

Bu projede Space Adventures şirketi ile birlikte adım atılıyor. Eski projede roket ISS‘ye (International Space Station = Uluslararası Uzay İstasyonu) bağlanmış bir şekilde yörüngede tur atmıştı. Fakat yeni projede ise roketin kendi başına hareket edebilecek gücü olacak. Projenin zamanı geldiğinde ise roket yörüngede bir kaç tur atacak ve dönecek. Tam olarak tarihler ve detaylar bilinmese de yıl sonuna kadar bütün yolcuların toplanacağı ve yolcu sayısının kapasiteye rağmen eskiye göre daha düşük olacağı söyleniyor. Ayrıca bilet fiyatının 200.000$ civarı olabileceği de söylentiler arasında.

Tam bir tarih verilmemiş olsa da 2021-2022 yıllarında roketin uzaya çıkacağı söyleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Gece gündüz gökyüzünde parlak bir yıldız görünecek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Teknoloskop:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.