1. Ana Sayfa
  2. Donanım

SSD’lerde Kullanılan TRIM Komutu Nedir?

SSD’lerde Kullanılan TRIM Komutu Nedir?
0

Günümüzde HDD’lerin yanı sıra SSD’ler kullanılıyor. Fakat HDD’ler şu anda hala ucuz ve yüksek kapasiteli oldukları için SSD kullanımı çok yaygın değildir. Fakat şu anda önerilen kullanım işletim sistemi kuracak ve biraz alan kalacak kadar SSD alıp depolama ve uygulama arşivi için HDD kullanmanızdır. Yani SSD üzerine işletim sistemi kurup diğer işlemlerinizi HDD üzerinde yapacaksınız. Bu yazımızda HDD’ler ile SSD’yi karşılaştırıp SSD’lerde yer alan TRIM komutundan bahsedeceğiz.

hdd ile ilgili görsel sonucu

Mekanik disklerde yani HDD’lerde sistem üzerinde veri kaydediliyor. Bu verileri silerseniz aslında silinmiyor, sadece adreslendiği kısım silindiği için dosya gözükmüyor. Bu dosya HDD’de hala bulunuyor. Eğer yanlışlıkla dosya siliyorsanız bu sayede dosyanızı uygulamalarla kurtarabiliyorsunuz. Aynı şekilde hızlı biçimlendirme yapınca sadece adresler silinir, fakat tam biçimlendirme işlemi yaptıysanız veriler adresleriyle birlikte diskten tamamen temizlenmiş oluyor.

Buna farklı bir örnek vermek gerekirse örneğin aynı diskte bulunan yüksek boyutlu dosyayı taşıyınca anında taşıyor. Çünkü sadece adreslerini değiştiriyor, diskteki yeri değişmiyor. Eğer kopyalarsanız okunacak dosyalar yeniden yazılacağı için bu işlem daha uzun sürecektir.

HDD üzerinde sildiğiniz fakat aslında gözükmeyen dosyanın olduğu yerde daha sonra yeni dosya yazınca o bölgeyi temizleyerek üstüne ekler.

ssd ile ilgili görsel sonucu

SSD’lerde ise blok içinde yer alan verinin üzerine tekrar kayıt yapabilmeniz için o bloğun tamamen temizlenmesi gerek. TRIM komutu ise temizlenecek blokta kalan verileri eşit şekilde diğer boş olan hücrelere dağıtır. Bu sayede o bölgede yer açılmış olur. Fakat bu yöntem pek önerilmez, çünkü SSD’nin ömrünü etkileyeceği söylenmektedir.

Yorum Yap