1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Steam Sessiz Sessiz 1 Milyarı Aştı!

Steam Sessiz Sessiz 1 Milyarı Aştı!

Steam 1

Steam, yakın zamanda 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Peki Steam neden duyuru veya haber paylaşmadı?


Steam, Nisan ayında 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Fakat Steam yetkililerinden bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi gelmedi. Steam yetkililerinin bu haberi duyurmama nedeninin ise aktif kullanıcı sayısının düşük olmasından kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Yani kullanıcı sayısı 1 milyarı aşsa bile aktif kullanıcı sayısı bu sayıdan daha düşük bir durumda. Bundan dolayı Steam için önemli olan aktif kullanıcı sayısı olabilir.

 

Steam İstatistikleri

Steam’deki en popüler oyunlar en yüksek paylara sahip PUBG, Dota 2 ve CS:GO görülmektedir. Diğer oyunların payları bu oyunlara göre çok düşüktür.

Steam’de bir gün içinde aynı anda 16 milyon kullanıcı bir arada girmiştir. Steam’ın en aktif kullanıldığı saatler 17-19 arasıdır. En az aktif olduğu saatler ise 03-09 saatleri arasında yaşanmaktadır.

Steam son 48 saat içerisinde 4.8 Tbps bant genişliğine ulaşmıştır. Asya ülkeleri 2.1 Tbps ile zirvededir. Türkiye’de ortalama indirme hızı 12.9 Mbps, toplam indirilen veri ise 3.3 PB’tır. 1 PB’ın 1024 TB olduğunu da hatırlatalım.

Steam’de son 90 gün içerisinde en çok 1 gün içinde 200.000’in üzerinde yardım talebi gelmiştir. Bu yardım taleplerinin çoğu cevaplanmıştır. 90 gün içinde toplam 1.5 milyonun üzerinde talep gelmiştir.

Steam’de en çok DirectX 12 kullanılmaktadır. İşlemci olarak Intel, ekran kartı olarak Nvidia, çekirdek sayısına göre 4 çekirdek, işletim sistemine göre Windows 10 64 Bit, dile göre İngilizce zirvededir.

Bir önceki makalemiz olan OpenTDD Nasıl bir oyun? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap