1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Steam’de İade Nasıl Yapılır?

Steam’de İade Nasıl Yapılır?
2

Büyük oyun platformu Steam’de satın aldığınız oyunları iade edebilmeniz mümkün. Steam’de iade işlemi nasıl gerçekleştiriliyor? Artık oyunlarımızı Steam üzerinden satın alıyor ve oynuyoruz. Oyunlarımızı Steam üzerinden satın almak oyunculara bazı avantajlar veriyor. Bunlardan ilki, oyunların orijinal olması nedeniyle hiçbir güvenlik sorunu olmaması. Oyunun orijinal olması üreticisine de katkı sağlıyor. Ayrıca Steam üzerinden satın alınan oyunları multiplayer (çok oyunculu) oynamak da mümkün oluyor. Örneğin, Counter-Strike: Global Offensive ve PUBG gibi oyunlar sadece Steam üzerinde etkinleştirildiğinde çok oyunculu olarak oynanıyor.

Steam oyun iade etme

Durum böyle iken oyun severler oyun alışverişlerini Steam üzerinden yapıyor. Ancak oyun severler bazen satın aldıkları oyunu beğenmiyor ya da oynamakta zorlandığı için bir daha oynamıyor. Bu durumda oyun severler oyunu iade etmek yerine oyunu Steam kütüphanelerinde tutuyorlar. Oyun kütüphanede olsa bile bir daha yüzüne bakmıyorlar. Bunun yerine satın alınan ürün iade edilerek parası geri alınabilir.

Steam oyun iade etme işleminde herkes her oyun için bulunabilir. Ancak oyunun Steam tarafından iade edilmesi için bazı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki, oyunu satın alma tarihinizden en fazla 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Eğer oyun 15 gün önce satın alındıysa Steam iade işlemini asla yapmayacaktır. Bir diğer şartlardan biri de iade etmek istediğiniz oyunun oynanış süresi. Bir oyunu iade edebilmeniz için en fazla 2 saat oynamanız gerek. Oyunu 14 gün iade etmek isteseniz ancak oynanış süreniz 2 saatten bir dakika fazla olsa dahi Steam iade yapmaz. Steam koyduğu bu kurallarda çok katı hareket ediyor.

Steam oyun iade işlemini başlatmak için, kütüphane sayfanızda oyunu seçerek destek sayfasına gitmeniz gerekiyor. Burada karşınıza birçok sorun öngörümü çıkacaktır. İade işlemini yapabilmek için “Umduğum gibi değil.” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

steam-iade

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza yine iki seçenek çıkacak. Burada da yine iade etmek istediğinize dair olan seçeneği işaretleyin. Diğer seçenekte oyun ve donanımınıza teknik destek talebi de oluşturabilirsiniz. İade tuşuna bastığınızda karşınıza eğer iade gerçekleşirse ödediğiniz ücretin nereye iade olunmasını belirleyeceksiniz.

Steam iade başvurusu sonrası

İade başvurunuzu yaptıktan sonra ürün ve hesabınıza dair inceleme yapılacak. Eğer yukarıdaki kriterleri sağlıyorsanız oyunun ücreti seçtiğiniz yere iade edilecek. İade ücretinin yatırılacağı yerler Steam cüzdanı ya da alış veriş yaptığınız kart olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hasan hocam merhaba, 14 gün derken 14 iş günü içinde mi acaba?

    • Hasan Burus 5 sene önce

      Merhabalar. Belirtilen gün sayısı takvim günü. Yani hafta sonları da dahil 14 gün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.