Su Ayak İzinizi Hesaplayın

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Finish’in su ayak izi ile yaptığı kampanya herkesin ilgisini çekti ve su sorunları hakkında etkileyici bir kampanya oldu.


Finish ve National Geographic ortaklığında yapılan bu proje, suyun önemi, su kullanımı ve su sorunlarından bahsetmekte. Ayrıca eklenen test ile insanların daha fazla ilgisini çeken bu sorun, insanlara daha tasarruflu olma yolunda bilgiler verilmesini de sağlıyor. Peki bu sitede neler anlatılmaktadır?

 

Su Ayak İzi

Sitede bulunan test ile su ayak izinizi hesaplayabilir, buna göre daha tasarruflu olabilirsiniz. Türkiye’de kişi başı ortalama su tüketimi günlük 4425 litre olarak hesaplanmış durumda. Biliyoruz ki siz bu kadar su harcamıyorsunuz fakat dolaylı yoldan su tüketimi bu düzeylere çıkabiliyor. Bunun nasıl olduğunu haberimizin detaylarını okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

 

Türkiye Kritik Konumda

Dünyada Türkiye ve Almanya su bakımından hafif kritik konumda gözükürken ABD, Rusya, Çin, Fransa, Hollanda gibi ülkeler ise su zengini olarak gözükmektedir. Cezayir ve Güney Afrika ise ciddi bir düzeyde kritik olarak gözükmektedir.

Türkiye’de en çok tarımda su kullanılmaktadır. Sanayi ve haneler ise birbirine yakın konumdadırlar. Doğu Karadeniz, su bakımından en zengin konumda iken Marmara bölgesi su bakımından ciddi düzeyde kritik seviyededir. Özellikle Batı bölgeler daha kritik düzeyde görülmektedir.

 

Ürünlerin Su Ayak İzi Ne Kadar?

Yarım pet şişe su için 9 L, 1 küp şeker için 11 L, 1 L kola için 12 L, 1 adet A4 kağıdı için 30 L, 1 kg çay için 42 L, 1 fincan 7 gr kahve için 172 L, 1 kg patates için 1302 L, 150 gr biftek hamburger için ise 1500 L’dir.

 

Neler Yapılabilir?

  • Bulaşıklarınızı sudan geçirmeyek 57 L su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Bulaşıkları elde yıkamayarak 103 L su tasarrufu yapabilirsiniz.
  • Dişinizi fırçalarken veya banyoda su kullanmadığınız zamanlarda suyu kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Ekonomik duş başlıkları kullanın.
  • Çeşme ve musluklarınızın su damlatmadığına emin olun.
  • Çamaşır makinenizi ekonomik ayarda kullanın.
  • Gereksiz yere temizlik yapmayın.
  • Tarım gibi bazı işleriniz için doğadaki suyu veya yağmur sularını biriktirerek kullanın. Bu sayede yağmur suyunu depoladıktan sonra uzun süre kullanabilirsiniz.

 

Su Ayak İzinizi Hesaplayın

Eğer sizde su ayak izinizi merak ediyor veya diğer bilgileri öğrenmek istiyorsanız bu bağlantıdan siteye ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.