1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay
  3. Süper Kütleli Kara Deliğe Ait Deliller Bulundu

Süper Kütleli Kara Deliğe Ait Deliller Bulundu

Süper Kütleli Kara Deliğe Ait Deliller Bulundu

Galaksimizdeki yıldızları, kütlesiyle bir araya tuttuğu düşünülen Sagittarius A* bilim insanları tarafından ilk kez görüntülendi. Kara delik yıllar boyu bilim insanların çalışmalarına konu olmuştu. Bu keşfin uzay araştırmalarında yapılan en büyük sonuçlardan birisi olduğu söyleniyor.

Sagittarius A* Keşfi

Teknoloji ve uzay araştırmaları bu kadar ilerlemişken bu keşfin neden bu kadar geciktiği düşünebilir. Ancak bir sebebi var. Kara delikler çok büyük boyutta ve ışığı tamamen hapsettiği için keşfetmek zor oluyor. Kara delikler içinde sahip oldukları gök cisimlerini çok iyi saklıyor. Uzay araştırmalarında, Dünya’dan nesnelerin görülebilmesi için ışık gerekiyor. Bu ışığın da Uzay içinde yolculuk ederek Dünyamıza ulaşması gerekiyor. Yolculuk eden bu ışık da belki de binlerce, milyonlarca yıl önce yaşanan bir ana ait. Çünkü Uzay’daki mesafelerin çokluğu her şeyin daha sonradan görülmesine sebebiyet veriyor.

Sagittarius A* ise galaksimizin ortasında bulunan bir kara delik. Daha önce radyo dalgalarıyla yeri tespit edilen ve ölçümlere konu olan Sagittarius A*, bilim insanlarına göre bir yer çekimi uygulayarak yıldızları oldukları yerde tutuyor.

4.4 milyon Güneş kütlesinde ve Dünya’ya 26 bin ışık yılı uzakta olan Sagittarius A*, 16 yılda yörüngesini tamamlıyor. Ayrıca devasa boyuttaki kara deliğin etrafında, kara deliğin hızının %30’unda olan bir gaz kütlesi bulunuyor. Bu gaz kütlesindeki gazların birbiriyle sürtünmesinden de güçlü X ışınları yayılıyor. Dar bir yapıya sahip olup da böylesine güçlü ve X ışını yaymasından dolayı Sagittarius A* süper kütleli kara delik olarak nitelendiriliyor.

Bu süper kütleli kara deliğe ait ölçümler Şili’de bulunan VLT teleskobu ile birlikte yapıldı. Bu teleskop aslında 4 farklı teleskobun bir araya gelmesiyle çalışıyor. 10 metre çapta aynaya sahip olan teleskopların topladığı veriler birleştirilerek 130 metre çapında sanal bir ayna oluşturuluyor.

Bir önceki makalemiz olan NASA'nın Kutuplarda Çektiği Fotoğraflar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap