1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Suya iniş yapabilen İHA

Suya iniş yapabilen İHA
0

Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Tamer Şahin ve Şükrü Coşkun Özdemir, suya iniş ve kalkış yapabilen insansız hava aracı (İHA) geliştirdi.

Prof. Dr. Tahir Yavuz’un danışmanlığında yürütülen projede su ve karada hareket kapasitesine sahip 1,4 metre kanat uzunluğu, bir metre uzunluğunda ve 2 kilo ağırlığında tasarlanan İHA, testleri başarıyla geçti.

TÜBİTAK’ın desteğiyle yürütülen projenin, çevre etiğine uyması ve karbondioksit salınımının azaltılması için yakıtla çalışan içten yanmalı veya fırçasız elektrik olmak üzere iki tip motor kullanımına da uygun şekilde tasarlandı.

Sudan kalkıp inme özelliğine sahip, aynı zamanda karaya iniş takımları da bulunan İHA, elle fırlatma yöntemiyle de uçurulabiliyor.

İHA’nın tasarım ekibinde yer alan Tamer Şahin, yaptığı açıklamada, gövdenin strafor yani genleştirilmiş polipropilen köpükten imal edildiğini, kanatlarda ise daha sağlam olması için genleştirilmiş polistren köpük kullanıldığını söyledi.

Ayrıca, kanatların sağlamlığını artırmak için üstünün bir milimetre kalınlığında cam elyafı kumaş ile kaplandığını anlatan Şahin, “İHA, 18 kilometre yol alabiliyor ve havada bir saat kalabiliyor. Havada 15 m/s seyir hızına sahip. İHA için patent almayı düşünmüyorum. Önemli olan ülkemize katkısı olması ve bizden sonra gelecek öğrencilerin bunu geliştirmesini istiyorum.” dedi.

Yorum Yap