1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay
  3. TAI İstanbul’da Mühendislik Üssü Kuracak

TAI İstanbul’da Mühendislik Üssü Kuracak

TAI İstanbul’da Mühendislik Üssü Kuracak

Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisindeki teknoloji merkezi TAI, İstanbul’un insan kaynağı ve endüstri altyapısından daha fazla yararlanmak için bir “mühendislik üssü” kuracak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) Yıldız Teknopark’taki ofisinin açılışını gerçekleştirmiş oldu. 

 

TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark‘la önemli bir iş birliğine imza attı.

İş birliği protokolü Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ve Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahri Şahin, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat, TAI Genel Müdürü Temel Kotil tarafınca imzalandı.

İstanbul’da yürüteceği faaliyetler için merkez olacak

Protokol kapsamında TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünde Yıldız Teknopark’a ayrılan arazide iki bina inşa edecek. Bunlardan biri TAI’nin faaliyetleri için kullanılacak, diğeri teknopark tarafından değerlendirilecek.

TAI’nin yerleşeceği bina 14 bin metrekare kullanım alanına haiz olacak. Yıldız Teknopark’taki tesisin TAI’nin İstanbul’da yürüteceği faaliyetler için bir merkez olması öngörülüyor. Kısa sürede faaliyete başlaması planlanan tesiste, TAI’nin özgün tayyare, helikopter, insansız hava aracı ve uydu projeleri için yüzlerce mühendis istihdam edilecek.

Havacılık sanayisindeki global oyuncular, tek merkez yerine biroldukça merkeze dayalı olarak kurdukları organizasyonla etkin bir faaliyet yürütüyor. TAI de bugüne kadarki faaliyetlerinde merkezi rol oynayan Kahramankazan’daki kampüsüne ilave olarak İstanbul’da önem bir tesis kazanmış olacak.

İstanbul’un insan kaynağı ve sanayi altyapısından daha fazla yararlanılmasına olanak sağlayacak “mühendislik üssü“, TAI’nin daha önce şehirde kurduğu çeşitli birimlerin merkezini oluşturacak. Şirketin İstanbul organizasyonu yeni kurulacak tesis çevresinde şekillenecek.

Tesiste hem mühendis yetiştirilecek bununla birlikte mühendislik hizmeti üretilip yürütülen projelere önemli katkılar sağlanacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde kurulan ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye idame eden Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete süregelen 23 bin 500 metrekarelik İkitelli Yerleşkesi’yle toplamda 170 bin metrekarelik Ar-Ge ofis alanına ulaştı.

Yıldız Teknopark, yazılım, bilişim ve bildirişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayisi, inşaat, gıda şeklinde birçok sektörde Ar-Ge çalışmaları yürüten 370 firmaya, 90 kuluçka firmasına ve 7 binden fazla nitelikli Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor.

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap