Tails İşletim Sistemi Nedir?

TAILS İşletim Sistemi nedir?

TAILS, Linux Debian tabanlı, açık kaynak kodlu, gizlilik ve anonimlik odaklı, sansür karşıtı bir işletim Sistemidir. Açılımı “The Amnesic Incognito Live System”‘dir. (tr. Unutkan Gizli Kimlikli Canlı Sistem) Diğer işletim sistemlerinin aksine sadece Live sürümü vardır ve her açılışta sıfırdan başlar. Yani çerezler, ayarlar vs gibi şeyler kaydedilmez ki bu güvenlik içindir. TOR Project gönüllüleri tarafından 2009 yılında geliştirilmiştir ve hala güncelleme almaktadır.

Live olduğu için yalnızca USB Bellek, CD veya Hafıza Kartı üzerinden Boot edilerek veya Sanal Makine üzerinden çalıştırılabilir. Ayrıca yüksek güvenlikli TOR Browser önyüklü bir biçimde gelir ve bütün internet bağlantısı TOR Ağı üzerinden sağlanır. TOR Ağı dışında olan bütün bağlantılar TAILS tarafından reddedilir. TAILS, olabildiğince veri tutmamaya çalışır ve konum bilginizi hiç bir yazılım veya internet sitesi ile paylaşmaz. TAILS mailleriniz, mesajlarınız gibi şeyleri şifrelemektedir ve bunlar başkasının eline geçse bile çalınmasını önlüyor.

Ayrıca virüs bulaşma olasılığı %0.1 den az diyebiliriz. Zira TAILS Linux tabanlı ve bunun yanı sıra ekstra güvenlik önlemleri alıyor.

TOR Ağı – Tor Browser nedir?

TOR (açılımı: The Onion Routing) Browser, Anonimlik odaklı, Firefox tabanlı bir web tarayıcısıdır. İnternete bağlanmak için TOR Ağı’nı kullanır ve yanında script önleyici gibi eklentilerle beraber gelir.

TOR Ağı ise, internette anonim olarak sörf yapmanıza yardımcı olan bir sistemdir. Bu ağa katıldığınızda internete gönüllülerin katıldığı TOR Sunucuları üzerinden bağlanırsınız ve bağlantınız bir kaç kat şifrelenir (Soğan ismini de Katmanlı olmasından dolayı almaktadır).  Takip edilmesinin zorlaştırılması açısından hedef siteye ulaşmadan önce 4-5 sunucudan geçersiniz fakat bu internet hızınızı yavaşlatacaktır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Bu yazımız Linux’a meraklı olanlar için bir bilgilendirme niteliğindedir ve ne TAILS’i,  ne de TOR Browser’ı yasadışı işler için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz! Hem yasadışı bir iş yapma niyetiniz varsa bilin ki TOR Ağı 1995’te ABD tarafından askeri istihbarat için geliştirilmiş, sonraları 2 doktora öğrencisi tarafından özelleştirilmiştir. ve bu ABD isterse bütün TOR Ağını izleyebileceği anlamına gelir: Çünkü ABD TOR Browser’in şifreleme mantığını biliyor. Hatta bir teoriye göre FBI Tor ağını izliyormuş.

Bir önceki makalemiz olan Adobe'un Popüler Uygulamaları Neler? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Rhinohorn : ."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.