Teknoloji şirketleri vergi ödemeye başlayacak

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Teknoloji şirketleri

Teknoloji şirketleri için dünya ülkeleri birleşti ve bir karara vardı. Varılan karara göre bu şirketler artık pek çok ülkede vergi ödeyecek.

Günümüzde pek çok teknoloji şirketi gelişmiş ülkeler yerine gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere yatırım yaparak büyük maliyetlerden uzaklaşmayı tercih ediyor. Özellikle güvenilir olan gelişmemiş ülkelere yatırım yapan bu firmalar, bu ülkede bazı operasyonlarını gerçekleştirerek vergi masraflarını en aza indiriyor. OECD ülkeleri arasında yapılan yeni bir anlaşma ile birlikte artık bu durum değişim yaşadı.

NVIDIA ARM firması ile ilgili satın alımı tamamlamak istiyor

Teknoloji şirketleri vergi ödemesi yapacak

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü yani OECD, 136 ülkede imzalanan yeni bir anlaşma ile birlikte teknoloji gündemine düştü. Bu anlaşmaya göre artık teknoloji markaları 136 ülke içerisinde yaptığı operasyonlar sonucunda %15 vergi ödeyecek. Uluslararası alanda yapılan bu anlaşmanın son yıllarda yapılan en büyük reformlardan birisi olduğu belirtiliyor. Bu anlaşma ile birlikte teknoloji şirketlerinin artık dünya ülkelerinin çoğunda vergi ödemesi yapacağı anlamına geliyor. Alınan bu karar ile birlikte ülkelerin 150 milyar dolarlık ek gelir sağlayacağı söyleniyor.

Teknoloji şirketleri

Amerika Birleşik Devletleri, anlaşmaya ek bir madde koyarak Facebook, Google ve Amazon’a 2 yıl boyunca ek vergi getirilmemesini istedi. İrlanda, Çin ve Brezilya ise bu anlaşmaya karşı çıkmaya çalışsa da sonrasında onaylama kararı aldı. Nijerya, Sri Lanka, Kenya ve Pakistan imza atmamak için çaba gösterdi fakat bir süre sonra onaylama kararı alarak anlaşmayı kabul etmiş oldu. İrlanda, anlaşma sonrasında uluslararası şirketlere uygulamış olduğu vergi oranını %12,5’tan %15’e çıkardı.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.