Telefondan Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Telefondan Wi-Fi şifresi değiştirmek isterseniz bu yazıda detayları bulabilirsiniz. İşte Wi-Fi şifresini telefondan ve bilgisayardan değiştirmeniz için rehber…

Wi-Fi şifresini telefondan değiştirin

Günümüzde birçok teknoloji kablosuz olarak yapılıyor. Bunlardan en önemlisi ise kablosuz internet bağlantısı. Artık telefon, bilgisayar, tablet ve hatta oyun konsollarında bulunan Wi-Fi donanımıyla birlikte milyonlarca insanın aynı anda kullandığı internete bağlanıyoruz. Ancak bazı zamanlarda internete bağlanmak için ayarlarımızı değiştirmemiz gerekebiliyor. Bu durumun birçok sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki ise güvenlik. Eğer Wi-Fi ağınıza başkalarının bağlandığını düşünüyorsanız Wi-Fi şifresi değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Wi-Fi şifrenizi hem bilgisayarınızdan hem de telefonunuzdan değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızdan değiştirirken modeme hem kablolu hem de kablosuz bağlantı yapabilirsiniz. Telefondan da sadece kablosuz bağlantı yapacağınızdan başka alternatif bulunmuyor. Ancak yine de telefon üzerinden Wi-Fi parolanızı değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi şifresini değiştirmek için ilk yapmanız gereken şey, şifresini değiştirmek istediğiniz ağa bağlanmaktır. Eğer ağa bağlandıysanız internet tarayıcısında (Chrome, Safari, Firefox) adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp bu adrese girin. Bu adres sizin bağlı bulunduğunuz ağdaki modem cihazının adresidir. Modeme bağlanan her cihaz ve modemin kendi bir adresi vardır. Modemler her zaman 192.168.1.1’dir. Sizin telefonunuz örneğin da 192.168.1.2 olabilir.

Yukarıdaki adrese girdikten sonra karşınıza modem giriş ekranı gelecek. Burası modemin ayarlarına giriş yapılan bölümdür. Burada Wi-Fi şifresinden başka bir şifre bulunmaktadır. Genellikle modemlerde kullancı adı: admin şifre: admin varsayılan olarak gelmektedir. Modeminizin ayarlarına girmek için bu değerleri ilgili yerlere yazın ve giriş yapın. Eğer giriş yapamadıysanız modeminizin kutusunda bu alana dair bilgi bulabilirsiniz. Bu kullanıcı adı ve şifresi genellikle kullanım kılavuzunda bulunur. İsterseniz yorum kısmında modem markanızı belirterek bizden de yardım alabilirsiniz.

Güçlü Wi-Fi şifresi belirleme

Modeminizin ayarlarına 192.168.1.1 ile giriş yaptıktan sonra karşınıza birçok ayar gelecek. Burada sadece Wi-Fi şifresi değiştirme işlemini yapacağız. Çünkü farklı ayarları değiştirirseniz internete bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun da zor çözümlere sebep olabilir. Birçok modem giriş yapıldıktan sonra direkt olarak Wi-Fi ayarlarına yönlendirme yapar. Eğer sizin modeminizde direkt olarak Wi-Fi ayarları gelmezse Kablosuz, Wi-Fi, WLAN gibi seçenek görürseniz tıklayın. Tıkladıktan sonra yine şifre belirleme kısmı gelmezse Güvenlik kısmına girin. Artık karşınıza Wi-Fi ayarlarınız göründü. Burada hem Wi-Fi adını hem de şifresini değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi şifre değiştirme girişi

Wi-Fi şifresi belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalarlar var. Bunlardan ilki karmaşık bir şifre oluşturmak. Bunun için şifrenizde adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, memleketinizin plaka kodu vb. bilgiler kesinliklikle bulunmamalı. Bunun için bazı modemlerde Şifre oluştur özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde kırılması imkansız ve karmaşık bir şifre rastgele oluşturulur. Size önerimiz bu fonksiyonu kullanmanız.

Şifrenizi belirledikten sonra ayarları kaydedin. Ayarları kaydettikten sonra Wi-Fi ile bağlandığınız ağın bağlantısı telefon ya da bilgisayarınızdan kopacaktır. Çünkü Wi-Fi’nin şifresi artık değişti ve telefonunuz eski şifreyi biliyor. Ağa bağlanmak için de telefonunuzun ayarlarından yapabilirsiniz. Yeni şifrenizi girdikten sonra artık yeni Wi-Fi şifresi kullanıma hazır hale geldi. Eğer takıldığınız bir yer olursa bize yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Samsung Galaxy S10 Tasarımı Belli Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.