Telefondan Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Telefondan Wi-Fi şifresi değiştirmek isterseniz bu yazıda detayları bulabilirsiniz. İşte Wi-Fi şifresini telefondan ve bilgisayardan değiştirmeniz için rehber…

Wi-Fi şifresini telefondan değiştirin

Günümüzde birçok teknoloji kablosuz olarak yapılıyor. Bunlardan en önemlisi ise kablosuz internet bağlantısı. Artık telefon, bilgisayar, tablet ve hatta oyun konsollarında bulunan Wi-Fi donanımıyla birlikte milyonlarca insanın aynı anda kullandığı internete bağlanıyoruz. Ancak bazı zamanlarda internete bağlanmak için ayarlarımızı değiştirmemiz gerekebiliyor. Bu durumun birçok sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki ise güvenlik. Eğer Wi-Fi ağınıza başkalarının bağlandığını düşünüyorsanız Wi-Fi şifresi değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Wi-Fi şifrenizi hem bilgisayarınızdan hem de telefonunuzdan değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızdan değiştirirken modeme hem kablolu hem de kablosuz bağlantı yapabilirsiniz. Telefondan da sadece kablosuz bağlantı yapacağınızdan başka alternatif bulunmuyor. Ancak yine de telefon üzerinden Wi-Fi parolanızı değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi şifresini değiştirmek için ilk yapmanız gereken şey, şifresini değiştirmek istediğiniz ağa bağlanmaktır. Eğer ağa bağlandıysanız internet tarayıcısında (Chrome, Safari, Firefox) adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp bu adrese girin. Bu adres sizin bağlı bulunduğunuz ağdaki modem cihazının adresidir. Modeme bağlanan her cihaz ve modemin kendi bir adresi vardır. Modemler her zaman 192.168.1.1’dir. Sizin telefonunuz örneğin da 192.168.1.2 olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yukarıdaki adrese girdikten sonra karşınıza modem giriş ekranı gelecek. Burası modemin ayarlarına giriş yapılan bölümdür. Burada Wi-Fi şifresinden başka bir şifre bulunmaktadır. Genellikle modemlerde kullancı adı: admin şifre: admin varsayılan olarak gelmektedir. Modeminizin ayarlarına girmek için bu değerleri ilgili yerlere yazın ve giriş yapın. Eğer giriş yapamadıysanız modeminizin kutusunda bu alana dair bilgi bulabilirsiniz. Bu kullanıcı adı ve şifresi genellikle kullanım kılavuzunda bulunur. İsterseniz yorum kısmında modem markanızı belirterek bizden de yardım alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Samsung Galaxy S10 Tasarımı Belli Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

1 of 2 Sonraki

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.