TFX için 300 proje yönetimi gerçekleşecek

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, uçağın bileşenlerinin üretimi için 300 proje yürütülmesi öngörülüyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanmasını amaçlayan ve ilk uçuşun 2023’te envantere girişin de 2030lu yıllarda amaçlayan TFX projesinde bazı detaylar ortaya çıkmadı.

Son teknolojiyle bir  yeni nesil savaş uçağı olacak olan milli muharip uçak, uzun menzil, yüksek manevra, süpersonik ve süper seyir, milli mühimmat entegrasyonu, hassas angajman yeteneği, düşük görünürlük gibi yeteneklerle donanımlanacak.

TFX projesinin yönetilmesiyle Türkiye hem yerli savaş uçağına sahip olacak hem de çok öenli değerde olan bilgi birikimleri ve altyapıları elde edecek. Bu birikimlerle de daha gelişmiş yeni projeler de ileride de yönetilecek.

Projenin finansman kısmının karşılanmasında Türki̇ye Bi̇li̇msel ve Teknoloji̇k Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) sunduğu desteklerin önemli katkılar sunabileceği belirtiliyor. Desteklerin, sistem tabanlı projeler ve işbirliği modelleriyle Milli Muharip Uçak Projesi’nde ihtiyaç duyulan alt sistemlerin üretiminde kullanılmasının önemi de bir hayli fazla.

Related Post

Şuanki finasnman döneminde toplam 300 taslak proje bulunuyor. Bu projeler de daha fazla kişiye iş imkanı sunacak.

“En az1000 proje takımı kurulacak”

Akla gelen sistemler proje takımlarıyla hayata geçecek. Rüzgar tünellerinden gelişmiş aviyonik sistemlere, hedef tanıma sistemlerinden görüntü işleme teknolojilerine, malzeme teknolojilerinden yeni nesil silah sistemlerine kadar projenin çok geniş ilgi alanı ve hedefleri bulunuyor.

Uçak parçalarına yönelik projelerin fon detayları belli olduktan sonra rekabet amacıyla bir proje en az 2 firmaya verilecek. Bu şekilde düşünürsek, toplamda 1000den fazla proje takımı kurulması düşünülüyor. İlan edilecek projelere verilecek teklifler proje yönetimi tarafından kabul edildiğinde onay için TÜBİTAK/KOSGEB’e gönderilecek. Bunların onayından sonra fon serbest bırakılacak.

Bir önceki makalemiz olan Hangi Akıllı Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.