TPM 2.0 aktif etme yollarını bu konuda açıklıyoruz

TPM 2.0 aktif etme merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Windows 11’e geçmek için gerekli olan bu özelliğin nasıl aktif edileceğinden bahsedeceğiz.

Yakın zamanda Windows 11’in çıkmasıyla birlikte pek çok kullanıcı çok güçlü modellere sahip olsa bile TPM 2.0 sorunundan dolayı muzdarip olmakta. Belki de işlemci bu özelliği destekliyor fakat doğru ayar yapılmadığından Windows 11’e geçiş sağlanamıyor. TPM 2.0 bazı sistemlerde varsayılan olarak devre dışı olduğundan dolayı aktif edilmesi gerekiyor.

NVIDIA Windows 11 desteği olmayacak modelleri duyurdu

TPM 2.0 aktif etme

TPM, güvenlik modülü olarak karşımıza çıkıyor. Yani işletim sistemi bu modülü kullanarak güvenlik amaçlı işlemler yapabiliyor. Intel işlemcilerde eğer destekliyor ise TPM 2.0 modülünü aktif etmek için öncelikle sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Sistemi yeniden başlattıktan sonra bios menüsüne geçiş yapmak gerekiyor. Anlatacaklarımız ASUS anakarta sahip bios menüsü için geçerli. Diğer menülerde farklı yerlerde olabilir. Biosa girdikten sonra “Advanced -> PCH-FW Configuration” seçeneğine basmak gerekiyor. “TPM Device Selection” kısmını “Enable Firmware TPM” olarak güncelledikten sonra ayarı kaydedip sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

Related Post

AMD işlemciler için bu ayarı değiştirmek adına yapılması gereken biostayken “Advanced” kısmına girip burada yer alan “AMD fTPM Configuration” seçeneğine basmak. Bu menüde yer alan “TPM Device Selection” ayarını “Firmware TPM” olarak güncellemek gerekiyor. Bu ayarları yaptıktan sonra TPM 2.0 dışında sorun yoksa artık Windows 11 kurmak mümkün hale gelecek.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.