TSMC 2 nm transistör için çalışmalara başladı

TSMC, 2 nm transistör öncesinde geçtiğimiz aylarda işlemciler için 3 nm transistör üretimine başlayacağını ve tesislerinin inşa edileceğini duyurmuştu. Yeni paylaşılan bilgilere göre firma 2 nm transistörler için çalışmalara başladı.

TSMC, Tayvan’da yer alan en büyük yarı iletken üreticisi olarak yer alıyor. Birçok büyük projesi ile gündeme gelen firma, şimdi de 2 nm transistörler için çalışmalara başladığını duyurdu. TSMC tarafından yeni transistörler için bazı bilgiler paylaşıldı.

Arduino benzeri yerli donanım geliştirildi

TSMC 2 nm transistör çalışmaları hakkında bilgiler verdi

MBCFET transistör yapısının kullanılacağı açıklanan yeni 2 nm transistörler için çalışmalara başlayan firma, yeni transistör teknolojisi hakkında bazı bilgiler paylaştı. 2024 yılında seri üretime geçmesi planlanan 2 nm transistör teknolojisi için şimdiden üretim tesislerinin inşaatına başlandı.

2023 yılına kadar tamamlanacak olan üretim tesisi bu yıl içerisinde test aşamasında olacak. Testleri başarıyla geçen ürünler, 2024 yılında piyasaya sunulacak. MBCFET tasarımı ile karşımıza çıkan 2 nm transistörler, diğer transistör sistemlerine göre daha farklı bir yapıda olacak. Yeni teknolojide daha çok kanatlı bir yapı düşünülüyor.

Related Post

TSMC 2 nm transistör teknolojisi ve MBCFET yapısı sayesinde daha az güç kullanımı ve daha yüksek performans hedefliyor. Verimliliğin artacağı 2 nm transistörler sayesinde transistörlerin işlemci üzerinde kapladığı yer azalacak, daha fazla transistör eklenebilecek. Bu da işlemcilerin daha da güçlenmesini sağlayacak bir adım.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden haberdar olun.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.