1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay
  3. TÜİK, Enflasyon Verilerini Açıkladı
Trendlerdeki Yazı

TÜİK, Enflasyon Verilerini Açıkladı

TÜİK, Enflasyon Verilerini Açıkladı

Çeşit çeşit istatistik sunan Türkiye İstatistik Kurumu, güncel enflasyon verilerini açıkladı. Peki güncel enflasyon verilerine göre neler değişti?


Üretici Fiyat Endeksi Raporlarında Son Durum

Güncel TÜİK verilerini incelediğimizde geçen yıla göre artış gösteren ÜFE, bir önceki aya göre düşüş yaşadı. Ortalama bazında hesaplandığında biraz yükselme olduğu görüldü.

Aylık en fazla artış %7,37 ile temel eczacılık ürünleri ve hazırlanmış ilaçlarda yaşandı. Ana sanayi gruplarında ise aylık en fazla artış %1,48 ile dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarında bir önceki yıla göre en fazla artış %39,78 ile enerji grubunda gerçekleşirken 12 aylık ortalamaya göre değerlendirildiğinde enerji grubu %47,73 ile yine liderliğini koruyor. Diğer bir ilginç nokta ise enerji ürünlerinin bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,20 düşmesi ile en indirimli ürünler listesinde zirvede olması.

Aylık değişim bazında elektrik ve gaz %7,43 ile en çok indirim gören grup oldu. Madencilik ve taşocakçılığı ise %1,89 ile en yüksek değişimi yaşayan grup oldu. Bir önceki yılın ayına göre en büyük yükselişi %47,38 ile elektrik, gaz grubu yaşadı.

Tüketici Fiyat Endeksi Raporlarında Son Durum

TÜFE’de bir önceki aya göre hafif düşüş yaşanan verilerde bir önceki yılın ayına göre yükselme yaşandı. Ortalama bazında değerlendiğinde yükseliş olduğu görülmektedir.

TÜFE verilerinde bir önceki aya göre en fazla artış %2,48 ile sağlık grubunda oldu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre en fazla artış gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yaşandı. Bir önceki yılın ayına göre %29,25 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda, 12 aylık ortalamaya göre ise %25,90 ile ev eşyası grubunda artış görüldü.

Aylık bazda en fazla düşüş %4,81 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,38 ile giyim ve ayakkabı düşüş gösterirken bir önceki yıla ve 12 aylık ortalamaya göre düşüş gösteren bir grup olmadı.

Türkiye’de bir önceki aya göre ortalama %0,16 zamlanan ürünler 12 aylık ortalamaya göre %17,93 yükseldi.

Bir önceki makalemiz olan Google Earth ile Uçak Uçurun! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap