Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Teknolojinin gelişmesiyle artık bir çok işlemi evimizde oturarak gerçekleştirebiliyoruz. Bir çok hizmet şirketi de müşterilerine daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için çağrı merkezleri oluşturarak sadece telefon aracılığı ile müşterilerin bir çok işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olmayı amaçlamaktalar.

Mbps Nedir? Mbps Kaç Olmalı?

Şu an ise bu çağrı merkezleri müşterilerin bilgi aldığı değil daha çok sinirlendikleri yerler haline gelmeye başladı. Bunun sebebi ise çağrı merkezlerinde artık “robot” yani sanal bilgisayarların müşterilerle muhattap olması. Bir çok kişi karşılarına çıkan bu sanal kişilerle değil de kendilerini gerçekten dinleyen bir bireyle görüşüp bilgi almak istiyor. Fakat şirketler günümüzde bu tasarruf ve kar amacı güttükleri için bizleri çağrı merkezlerinde oyalayarak gerçek bir insanla nadir bir şekilde görüştürüyorlar.

Türk Telekom Bireysel Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanılır?

Türk Telekom şüphesiz Türkiye’de en çok alakalı olduğumuz ve hizmet aldığımız şirketlerden biri. Peki Türk Telekom Çağrı merkezini aradığımızda bir müşteri temsilcisine bağlanmanın en kolay yolu nedir?

İlgili numarayı aradıktan sonra aşağıdaki sıralamayı takip ederek tuşlamalar yaparsanız kolayca müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

1 tuşuna basın
1 tuşuna basın
3 tuşuna basın
1 tuşuna basın
4 tuşuna basın

Related Post

Türk Telekom Ücretsiz Sesli Yanıt Sistemleri

Eğer işlemlerinizi hızlı ve kolayca halletmek istiyorsanız. Türk Telekom hızlı erişim için ücretsiz sesli yanıt sistemleri geliştirmiştir. Kısacası farklı numaralar arayarak daha spesifik işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İlgili işlem ve numaraları aşağıda sizlere sunduk.

Evde internet aboneliği için alan kodu ile 7070375
Ev telefonu aboneliği için 08002119933
Mobil hat için ise direkt 9933’ü arayarak bağlanabilirsiniz.

Türk Telekom Şikayet Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Türk Telekom ile yaşamış olduğunuz bir sorunu şikayet etmek için Türk Telekom‘un resmi web sitesi üzerinden şikayet kaydı oluşturabilirsiniz. Resmi web sitesine girdikten sonra iletişim seçeneğine tıklayıp şikayet kaydı butonunu kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Türk Telekom ile ilgili gerçekleştirebileceğiniz bir çok işlemi sizlere bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Eklemek istediğiniz öneri, düşünce, şikayet veya farklı yöntemleri yorumlarda bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Youtube'ta Videolar Kaç MB Veri Harcar? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Faris Kaya: Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.