1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Turkcell Geliştirdikleri Yerli Arama Motoru Yaani’yi Tanıttı

Turkcell Geliştirdikleri Yerli Arama Motoru Yaani’yi Tanıttı
0

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu katıldığı basın toplantısında yaklaşık 2 yıldır geliştirdikleri yerli arama motoru olan Yaani’yi tanıttı.

Yıllardan beri Türkiye’de yerli arama motoru ihtiyacının olduğu aşikar ve Turkcell yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı proje olan Yaani’yi bugün basın toplantısında tanıttı. Yaani bir internet sitesi formatında ziyade bir uygulama şeklinde karşımıza çıkıyor.

Sadece mobil destekli olarak bizlere hizmet verecek olan Yaani’nin tanıtımının yapıldığı toplantıda “Ülke olarak verilerimizin yüde 96’sının yurtdışında tutuluyor.” diyen Terzioğlu ayrıca tüm verilerimizin ülkemiz içerisinde kalacağını ifade etti.

Yaani şuan itibariyle Apple Store ve Play Store‘da kullanıcilara sunulmuş durumda ayrıca Yaani’yi sadece Turkcell operatörünü kullanan kişiler değil diğer tüm operatörleri kullanan kişiler de kullanabilecek.

Peki Yaani bize ne gibi özellikler vaad ediyor?

  • Aile koruma modu
  • Konum tabanlı aramada etkin hedefleme
  • Pek yakında Yaani bir mobil tarayıcı olarak da kullanılabilecek. 
  • Yaani’yi Android’de varsayılan arama uygulaması olarak tanımlayabiliyorsunuz ancak henüz iOS tarafında bu mümkün değil.
  • Yaani’de Gizli Mod ile ziyaret ettiğiniz sitelere İnternet’e gizli olarak göz atabiliyorsunuz

Şimdilik Yaani için bahsedilen özellikler bunlar. Ayrıca Turkcell abonesi iseniz bu uygulamayı indirdiğiniz takdirde Turkcell’den 1 hafta kullanabileceğiniz  1 GB İnternette kazanıyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak Terzioğlu Google veya Yandex‘le hiç bir iş birliği yapamadıklarının altını çizdikten sonra sadece mobil tabanlı çalışan arama motoru Yaani‘nin ileride tarayıcıda da aktif olabileceğini ayrıca Google, Yandex ve Yahoo gib e-posta hizmetleri üzerinde de çalıştıklarını ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap