1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Türkiye, Fidye Yazılım Tehditinde Dünya İkincisi
Trendlerdeki Yazı

Türkiye, Fidye Yazılım Tehditinde Dünya İkincisi

Fidye yazılımlarının etkilediği ülkeler sıralamasında Türkiye 74% oranla ikinci oldu.

hacker
14

Uluslararası yapılan bir araştırmaya göre fidye yazılım saldırlarının en çok etkilediği ülkeler belli oldu. Listenin zirvesinde 88% oranla Suudi Arabistan yer alırken 74% oranla Türkiye ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise 69% oranıyla Çin bulunuyor.

Fidye yazılım nedir?

Fidye yazılımlar, özellikle e-posta ve dijital dökümanlar aracılığıyla bilgisayarları hedef alan kötü amaçlı yazılımlardır. Gerçek uygulamalar ve e-postalarmış gibi kamufle olan fidye yazılımlar, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirip bilgisayardaki bütün verileri şifreliyor. Şifrelemenin çözülmesi için de kullanıcılardan fahiş fiyatlarda ücret isteniyor.

Bilgisayarındaki verilere ihtiyacı bulunan kullanıcılar da mecburen bu ücretleri ödemek zorunda kalıyor. Ancak verilen ücretler karşılığında gerçekten şifrelerin çözülüp çözülmeyeceği belirsiz. Yani kullanıcıları dolandırma tehlikesiyle de karşı karşıya.

Özellikle iş alanları hedef alan fidye yazılımlar, çalışanların bilgisayarlarını şifreleyerek önemli bilgileri ele geçiyor. Daha sonra da bir miktar para belirleyip onun ödenmesini bekliyor. Eğer ödeme gerçekleşmezse bilgisayarda bulunan verilerin internette yayınlanacağı söyleniyor.

Durumun böyle riskli olmasından dolayı CyberEdge Group bir araştırma düzenledi. Fidye yazılımların bıraktığı etkilen gözlendiğinde özellikle gelişmekte olan ülkelerin büyük oranlara sahip olduğu göründü. Diğer ülkelerden de Birleşik Krallık 57%, ABD 54% ve Japonya 38% oranda etkilendiği ortaya çıktı.

Fidye yazılım etki tablosu
1000 bilgi güvenliği uzmanının kendi çalıştığı firmalardaki 500 çalışanından toplanan verilerle hazırlanmıştır. Kasım 2018

Fidye yazılımlarından etkilenmemek için bilgisayarlarda bulunan verilerin belli aralıklarla yedeklenmesi gerekiyor. Ayrıca bilgisayara kurulacak olan her yazılımın orijinal ve güvenilir kaynaklı olduğu kontrol edilmeli. Gelen e-postalarda da gönderi kısmının ve SSL korumasının olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.

Kaynak: PCMag

Bir önceki makalemiz olan iOS 13.1.3 Güncellemesi Yayınlandı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap