1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’de Sürücüsüz Metro Hattı Açıldı

Türkiye’de Sürücüsüz Metro Hattı Açıldı
0

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Ümraniye arasında sefere başlıyor.

Türkiye’de bir ilk olan Sürücüsüz Metro Hattı Projesi’nin Üsküdar-Ümraniye arasındaki seferler için sürücüsüz metro hattının açılışı yapıldı. İlk zamanlar da sadece 9 durakla hizmet verecek hattın Çekmeköy tarafı seferleri ise  2018 yılının Haziran ayında  hizmet verecek.
Bu projenin yapımına 2012 yılında başlanmıştı ancak bazı sıkıntılar nedeniyle ancak yeni açılabildi. İlk etapta sadece  9 istasyondan oluşan 10,5 km uzunluğunda Üsküdar-Ümraniye bölümüne hizmet verecek. İstasyonun ilk etapta kullanılabilecek duraklar şu şekilde: Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler.

Metro aracının içerisinde şoför olmayacak olan projede, bir kumanda merkezinden kontrol edilecek. Vagon artırma, azaltma işlemi otomatik olarak gerçekleşecek. Ayrıca 21 adet 6’lı vagona sahip trenler hizmet verecek. Tek yönde bir saatte tam 65 bin yolcu taşınabilecek.

 Sürücüsüz Metro

 2018 Haziranda Tamamen Tamamlanacak

Bu projenin sürücüsüz sistemli olması sayesinde duraklar arası mesafe de çok kısa olacak. Emisyonunda yıllık : 77 bin 246 ton azalma olacak.Bu metro hattında ki kullanılan trenler seferleri sıralarında yapacağı fren gücünden faydalanarak enerji geri dönüşümü elde edilmiş olacak.Yani Fren mesafesi kısalacak enerjiden tasarruf sağlanacak.

Dün açılan sürücüsüz metro hattının ilk durağı ve son durağı  olan  yani Üsküdar-Yamanevler arasında bir sefer sadece 17 dakikada gerçekleşiyor. Sürücüsüz Metro Hattı’nın geri kalan durakları ise şu şekilde;  Çakmak durağı , Ihlamurkuyu durağı , Altınşehir durağı , İmam Hatip Lisesi durağı , Dudullu durağı , Necip Fazıl durağı  ve son durak olan Çekmeköy-Sancaktepe durakları ise 2018 yılının Haziran ayında kullanıma  başlayacak.

Yorum Yap